Sit alanları dışındaki eski kent dokularının korunması gerekliliği: Ankara Kale Mahallesi örneği
The necessity of preserving the historic sites outside the conservation areas: The case of Ankara Kale Region
  1. Tez No: 408767
  2. Yazar: DERYA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu çalışmada, sit alanları dışında kalan kentsel tarihsel dokuların korunması gerekliliği konusu işlenmiştir. Konu, Ankara kentsel sit alanı dışında yer alan Kale Mahallesi'ndeki kentsel alanda örneklendirilip; alandaki konut dokusu incelenmiş; değerlendirilmiş ve öneri koruma kararları getirilmiştir.Çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında amaç, kapsam ve yöntem açıklanırken; ikinci bölümde Ankara ilinin coğrafi, fiziksel ve sosyal özellikleri hakkında bilgiler verilmiş; üçüncü bölümde Ankara'nın tarihsel gelişimi anlatılmış, dördüncü bölümde Ankara evleri hakkında bilgi verilmiş, beşinci bölümde çalışma alanının ayrıntılı analizi ve değerlendirilmesi yapılarak çalışma alanının barındırdığı değerler ve sorunlar ortaya konmuş; altıncı bölümde analiz ve değerlendirme çalışmalarının sentezlenmesi suretiyle, yedinci bölümde ayrıntılı koruma önerileri geliştirilmiş; sekizinci bölümde ise, yapılan bütün çalışmaları kapsayan sonuç ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the necessity of conserving urban historic sites left outside of the conservation areas. This issue is exemplified in the context of the area in Kale District which is out of the urban conservation site. Residential pattern in this area is analyzed, evaluated and proposed conservation orders.This thesis consists of eight chapters. While Introduction Chapter defines purpose, scope, and method, Second Chapter gives information regarding City of Ankara?s geographical, physical and social characteristics, Third Chapter recounts Ankara?s historical development, Fourth Chapter informs reader about Ankara Houses, Fifth Chapter gives detailed analysis and evaluation regarding the subject area, counts the value and problems of the region, Sixth Chapter synthesizes analysis and evaluation results. Detailed conservation proposals are given in the Seventh Chapter, and Eight Chapter is the conclusion unifying all works that is put together in this thesis.