Mobbingin çalışan motivasyonuna etkisi ve bir kamu kuruluşunda uygulama
The effects of mobbing to motivation sampling at the public corporation
- Tez No: 408777
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. BAHAR AŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı ülkelerin kalkınmasında önemli olan insan kaynağının işletmelerde maruz kaldığı mobbingin (psikolojik taciz) mobbing varsa çalışan motivasyonuna etkisinin belirlenmesidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mobbing kavramı, tanımı, kavramın ilk olarak nasıl literatüre girdiği, ulusal ve uluslararası alanda nasıl kabul gördüğü, çeşitleri, dereceleri, nedenleri, uygulayıcıları mobbingi önlemeye yönelik önlemler ve mobbing uygulayanlara verilecek yaptırımlara değinilmiştir. İkinci bölümde motivasyon kavramı ele alınmıştır. Motivasyon kavramının tanımı, motivasyonu sağlayan araçlar, motivasyonla ilgili teoriler ve bu teorilerin her birinin bireyi motive edebilme adına bilime kattığı farklı bakış açıları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise mobbingin çalışan motivasyonuna etkisini belirlemeye yönelik yapılan anketin analizleri bulunmaktadır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Anketin birinci bölümde katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular bulunmaktadır. Anketin ikinci bölümde katılımcıların mobbinge maruz kalıp kalmadıkları ile ilgili 22 soru bulunmaktadır. Mobbingi belirlemeye yönelik anket soruları Eirnersan, Raknes, Matthiesen&Hellesoy, 1994 ,Hoel,1999 tarafından geliştirilen“Olumsuz Davranışlar Anketi”dir. Anketin son bölümde ise katılımcıların motivasyon düzeylerini belirlemeye yönelik 30 soru bulunmaktadır. Motivasyonu belirlemeye yönelik sorulan anket soruları Mc Clelland'ın güdülenme testidir. Anket Yüksek Seçim Kurulu'nun personellerine uygulanmış ve ankete 52 kişi katılmıştır. Katılımcılara uygulanmış olan anket ile elde edilen veriler SPSS 21.0 programında oluşturulan veri tabanına yüklenmiş ve frekans analizleri yapılarak mobbing ve motivasyon düzeylerine ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır. Mobbing, motivasyon ve demografik faktörler arasındaki ilişkileri belirlemek için iki gruplu karşılaştırmalarda T testi, Man Whitney U testi, ikiden fazla gruplu karşılaştırmalarda Kruskall-Wallis H testi ve One Way Anova testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is defining the mobbing (psychological disturbing)in they are the most important factor in improvement of contries, if it is so what's the effects on employees motivation. The study consists of three parts. In the first part ,it is mentioned that concept of mobbing ,its description, how it was first appeared in literature, how it has been accepted in national and international field, variety ,extent and reasons of mobbing, practitioners and enforcement to those practitioners. In the second part, concept of motivation is discussed. It is represented that description of motivation, instruments providing motivation, theories concerning motivation, and different perspectives contribition of these theories on behalf of motivation on each individual. In the third part, it is situated that questionnary analysis applied for determining of mobbing effects on sataff' motivation. Questionnary is consists of three parts. In the first part of this study there are specifying questions on demographical characreistics of participants. In the second part of questionnary there are 22 questions related to whether the participants were come up against mobbing. The questions in this study is based on the (NAQ-Negative Act Questionnaire, Einarsen-Raknes).In the last part of questionnaire there are 30 questions aimed at determining motivation grade of participants. Those questions are based on Motivation Test(Mc Clelland). The questionnaire was applied to staff working at the Supreme Council of Turkey and 52 employees took part. After the questionnaire data set is located on database in spss 21.0 statıcs, analyzed then it is achieved the result about mobbing and motivation.In order to determine the connection among mobbing, motivation and demographical features, two differen tests were applied, for two groups checking T Test, Mann Whitney U Test, for more than two groups checking Kruskall- Wallis Test and One Way Anova Test.