Firmalarda sermaye yapısının belirleyicileri: BİST'te işlem gören madencilik sektörü firmaları üzerine bir uygulama
Capital structure determinant for enterprise: An aplication on mining sector enterprises that are trading in Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 408786
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU BAŞARAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada BİST'te işlem gören ve madencilik sektöründe faaliyet gösteren firmalarının sermaye yapısının belirleyicileri ile bunların arasındaki etkileşimin daha önce yapılan araştırmaların rehberliğinde ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2008'in ilk çeyreği ile, 2013 yılının son çeyreği arasında yer alan 18 dönem alınarak bir örneklem oluşturulmuş olup, örnekleme dahil edilen firmaları kapsayan veri seti çoklu regresyon modeli ile test edilmiştir. Analizde kullanılan veriler uzun vadeli yabancı kaynak/özkaynak, maddi duran varlık/özkaynak, net kar/toplam aktif olup, yapılan analiz sonucunda, modelde yer alan bağımsız değişkenlerden aktif karlılığının firmanın (aktiflerinin) büyüklüğünün ve firmanın maddi duran varlıklarının, bağımlı değişken olan firmanın uzun vadeli borç/özsermaye bileşenini istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde etkilediği görülmüştür. Modele dâhil edilen diğer bağımsız değişkenler olan firmanın piyasa değeri/defter değeri oranı ile (satışlardaki) büyüme oranının ise, uzun vadeli yabancı kaynaklar/özsermaye oranını istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has aimed to value the capital structure of companies active in mining sector showing transaction in BIST for finding the interactions between. 18 terms between the first quarter of 2008 and the last quarter of 2013 were taken from related companies as samples and tested with a multiple regression model. Data's used at the analysis were long term loan capitals/ equity, real assets/equity, net profit/active totals. After the results of the analysis all independent variables present at the model showed statistically that the active profit shows the growth of the company, the company's real assets/equity and the long term debts/ equity capital. Other independent variables implicated to the model were the market price/bookkeeping value, growth at sales, long term loan capitals/equity. But this analysis didn't show a statically impress at the proportions.