Kariyer yönetiminin örgütsel bağlılık, kalite ve etkinliğe etkisi üzerine hazır giyim sektöründe bir araştırma
The effect of career management on organizational commitment, quality and efficiency in garment industry: Ready - made clothing sector
- Tez No: 408791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Firmalarda, çalışanın kalitesini ve etkinliğini etkileyen en büyük üretim faktörü insan kaynağıdır. Hazır giyim sektörü çalışanları düşünüldüğünün aksine maaş ve diğer ücretler için çalışmamakta ve firmasının ona değer vermesini, başarılarını takdir etmesini ve bunun sonucunda kariyer hedeflerine ulaşmayı, işe ilk giriş, kariyer ilerlemesi ve kariyer hedeflerinin gerçekleştirilmesinin adil bir biçimde olmasını, görevleriyle ilgili yeterli sorumluluk verilmesini ve dengeli iş dağılım gösterilmesini istemektedir. Çalışanların örgütsel bağlılığını, kalitesini ve etkinliğini arttırmaya yönelik firmalar sürekli çaba sarf etmektedir. Çalışanlarının örgütsel bağlılığını artırmak, firmaların rekabetin yoğun olduğu küresel ekonomi ortamında avantaj sağlamaktadır. İnsan kaynakları yönetiminin fonksiyonları çalışanların firma içinde kişisel ihtiyaçlarının yerine getirilmesi ve hedeflerine ulaşabilme olasılığının arttırılmasında kullanılmaktadır. Kariyer ilerlemesinden önce alınan eğitimler ilerleme sonrası işe uyum ve başarı sağlanması açısından önemli olup kariyer yönetimi firmaların uyguladığı en yoğun insan kaynakları fonksiyonlarından biridir. Bu araştırmada, hazır giyim sektöründe hazırlanan kariyer planları ile kariyer geliştirme programlarının hayata geçirilmesinin çalışanın örgütsel bağlılığını, kalitesini ve etkinliğini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Kariyer yönetiminin uygulanması, çalışanlarda aidiyet, güven ve hedeflere ulaşabilmenin mümkün olduğu duygusunu sağladığından çalışanın firmaya olan bağlılığının, kalitesinin ve etkinliğinin artmasını sağlamaktadır. Ayrıca sektörde iş performansına göre ücretlendirme politikası bulunmaktadır ve çalışanların etkinliğini ve kalitesini artırmaktadır. Bu yüzden çalışanların performansları ne kadar iyi değerlendirilirse çalışanın dolayısıyla firmanın etkinliği artacaktır.
Özet (Çeviri)
Human resource is the most important production factor that affects the quality and the effectiveness of employees in the companies. In contrast to it is thought, employees in the garment sector do not work for just the salary and other wages; but they claim their efforts to be appreciated by the company so they can reach their career goals, and they also want a fair manner in employment, career progression and realization of career goals and they want to be given sufficient responsibility for their tasks and show a balanced distribution of work. They Organizational commitment to employees, companies exert continuous efforts to improve the organizational commitments, quality and efficiency of the employees. Increasing the organizational commitment of employees provides advantages for the companies in the global economic environment in which the competition is intense. Human resource management functions are used to increase to meet the individual needs of the employees within the company and the ability to place their targets. Education received prior to career advancement is important in terms of ensuring compliance and the success after advancement of and, is one of the most intense human resources functions exercised by career management firms. In this study, it has been reached a conclusion that career plans prepared in the garment industry along with the career development plans within the framework of the implementation of development programs affected commitment, quality and of employee positively. Since the effective implementation of career management provides a sense of trust, loyalty and possibility of the achievement over the employees, it also provides employee loyalty and increase of the quality and effectiveness of employee. Moreover, the sector has a compensation policy based on job performance and this increases the efficiency and quality of the employees. Therefore, the more the employee performance is evaluated; the effectiveness of the employee and the company will be greater.