Helikopterlerin planlı bakım-onarım işlemlerinin iş güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of planned maintenance and repair on the helicopters in terms of occupational safety
- Tez No: 690405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Teknik Eğitim, Uçak Mühendisliği, Civil Aviation, Technical Education, Aircraft Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Havacılık sektörü, sürekli olarak gelişen ve aynı zamanda büyümeye devam eden sektörlerden biridir. Bununla birlikte helikopterlerin bakım ve onarımı da önemli bir konu olmuştur. Helikoptercilik sektöründe bakım ve onarım çalışmaları yapılırken, kendi merkezlerini kurmaya yönelik çalışmaların yapılması uygun görülmektedir. Bunun yanı sıra sektörde hızlı gelişmeye yönelik bakım ve onarım işleriyle ilgilenen işçilerin iş sağlığı ve güvenliği riskleri bakımından korunması ve belirli risklere maruz kalmaması için belirli çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmada helikopterler için düzenli olarak bakım ve onarım çalışmaları gözlenerek firma yetkililerinden bilgi sağlanmıştır. Ayrıca alınan bilgilerle birlikte çalışanın karşılaşabileceği tehlike sınıflarından fiziksel tehlikeler, mekanik tehlikeler, kimyasal ve elektrikten kaynaklanan tehlikeler, yangın ve patlama riskleri ve son olarak ergonomik tehlikeler incelenmiştir. Bu çalışmanın yapılmasının nedenlerinden bir diğer nedeni de Türkiye de helikopter sayılarında artış olması ve bununla beraber bakım ve onarım ihtiyaçlarının artması olmuştur. Sonuç olarak da helikopterde düzenli olarak bakım ve onarım çalışmalarının yapılmasında iş sağlığı ve güvenliği risklerinin daha önceden belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
The aviation industry is one of the industries that is constantly developing and at the same time continues to grow. In addition, the maintenance and repair of helicopters has also been an important issue. While maintenance and repair works are carried out in the helicopter sector, it is considered appropriate to carry out studies to establish their own centers. In addition, certain studies should be carried out in order to protect the workers who are engaged in maintenance and repair works for rapid development in the sector in terms of occupational health and safety risks and to prevent them from being exposed to certain risks. In this study, regular maintenance and repair works were observed for helicopters and information was obtained from company officials. In addition, with the information received, physical hazards, mechanical hazards, chemical and electrical hazards, fire and explosion risks, and finally ergonomic hazards were examined. Another reason for this study was the increase in the number of helicopters in Turkey and the increase in maintenance and repair needs. As a result, it is aimed to determine the occupational health and safety risks beforehand and to take the necessary precautions in the regular maintenance and repair works of the helicopter.