Örgütsel özdeşleşme örgütsel sinizm ve örgütsel muhalefet ilişkisi: Görgül bir araştırma
Relationship between organizational identification, organizational cynicism and organizational dissent: An empirical research
  1. Tez No: 408804
  2. Yazar: EMİNE GÜLSÜN BELDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Örgütsel özdeşleşme çalışanın örgütüne karşı hissettiği aidiyet duygusunun bir ifadesidir. Çalışanların örgütsel özdeşleşme düzeylerinin yüksek olması birçok olumlu tutum ve davranışlar üzerinde etkili olurken düşük olması ise örgüt içi birçok olumsuz tutum ve davranışlara neden olmaktadır. Alanyazın araştırmalarının çoğunda örgütsel özdeşleşmenin olumlu örgütsel çıktılarla ilişkisinin incelendiği görülmektedir. Ancak örgütsel özdeşleşmenin olumsuz örgütsel çıktılarla ilişkisinin incelendiği araştırmaların azlığı nedeniyle çalışmamızda örgütsel özdeşleşmenin örgüt içi olumsuz tutum ve davranışlarla olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında bu olumsuz tutum ve davranışlar içerisinde yer alan örgütsel muhalefet ve örgütsel sinizmin örgütsel özdeşleşme ile arasındaki ilişki değerlendirmeye alınmıştır. Ayrıca, örgütsel özdeşleşmenin örgütsel sinizm ile örgütsel muhalefet üzerindeki etkisi de incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi, Ankara ilinde faaliyet gösteren bir kamu kurumunda memur kadrosu ile çalışan 161 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veriler yüz yüze anket tekniği ile toplanmış ve elde edilen veriler SPSS 22 programında frekans, ortalama, standart sapma, korelasyon ve regresyon gibi istatistiksel teknikler ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda ise hem örgütsel özdeşleşme ile örgütsel sinizm arasında, hem örgütsel özdeşleşme ile örgütsel muhalefet algıları arasında orta düzeyde ters yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel özdeşleşmenin örgütsel sinizm ve örgütsel muhalefet algıları üzerinde negatif yönlü etkisi olduğu regresyon analizi sonucu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational identification is an assertion of the employee's property of impression to his/her organization. The high levels of organizational identification of employees' bring back various positive attitudes and behaviors. Otherwise, the low levels cause the negative attitudes and behaviors in the organization. According to the most of the qualitative researches, it's seen that the relationship between the positive side of the organizational identification and the useful organizational outputs is analyzed. However, because of the less number of researches about the relationship between negative organizational outputs and organizational identification, the relationship between negative organizational outputs and organizational identification is analyzed in our research. According to research sphere, the relationship between organizational dissent and organizational cynicism in these negative attitudes and behaviors is evaluated. Additionally, the effects of organizational identification on organizational cynicism and organizational dissent are analyzed. The sample of research consists of 161 people who are working for a public corporation in Ankara as white-collar employees. In research, the data is collected by face to face discussion and these data is analyzed by SPSS 22, by statistic methods like frequency, mean, standard deviation, correlation and regression. As a result, even between organizational identification and organizational cynicism, also between organizational identification and organizational dissent perceptions, there is relationship which is established as moderately and reserve direction. Additionally, the negative perception of organizational identification on organizational cynicism and organizational dissent is found meaningful by statistic regression analyze.