Theangela figurines in 4th century and Hellenistic Caria: History of Aegean costume in comparative perspective
4. yüzyıl ve Hellenistik Dönem Karya'sında Theangela figürinleri: Ege'nin karşılaştırmalı kostüm tarihi
  1. Tez No: 408838
  2. Yazar: İPEK YEĞİNSÜ
  3. Danışmanlar: DR. CAROLYN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Archeology, Art History, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, bir Hellenistik Dönem Karya yerleşmesi olan Theangela'da bir çukurda bulunan toprak heykelciklerin giysilerini, günümüz moda teorisi ışığında inceler. Karya tarihinin genel görünümünü ve Karyalılar'ın kökeniyle ilgili bilimsel savları sunarak, Karyalı kültürel kimliği ve etnik bilincinin Karya toprak heykelcik üretim stilindeki rolünü tartışır. Ege'de toprak figürin üretiminin evrimsel süreci ve Hellenistik sanat anlayışının ışığında, Theangela heykelciklerinin biçemsel dağarcığını etkileyen mikro ve makrokültürel ögeler saptanır. Böylece figürinler, M.Ö. 4. yüzyıl ve Hellenistik kültürel ortamı içerisinde zaman ve mekan boyutuna yerleştirilir. Çalışma, Ege giyim kültürüne etki eden bölgelerin kostüm geleneklerini inceler ve Yunan temel giyim ögelerini özetler. Hellenizm ve kozmopolitanizmin yükselişi ve Yunan moda akımının Ege Anadolusu'na yayılışı arasındaki bağlantıların izini sürer. Karyalılar'ın Hellenizm'e verdikleri kültürel tepki ve bu tepkinin giyimdeki yansımaları, özellikle Yunan ve yerel stil ögelerinin birarada kullanılarak aynı potada eritilmesi ve M.Ö. 4. yüzyıl ve Hellenistik genel moda akımından tamamen izole olmamış bir yerel stilin oluşması sonucunu doğurur. vi Tez, bulguları günümüz moda teorisinin ışığında, modanın yayılması, medya, akım belirleyiciler ve modada örnek alınanlar gibi kavramları da tartışarak değerlendirir. Küresel ve yerel arasındaki gerilim ve birleşme dinamiğinin kalıcılığını göstererek, modern ve antik çağ moda anlayışları arasında paralellikler kurmak olasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the costumes of the terracotta figurines found in a deposit at Theangela, a Hellenistic settlement in Caria, from the viewpoint of current fashion theory. It presents an overview of the history of Caria and the scholarly debates on the origins of the Carians, discussing the role of the Carian cultural identity and ethnic awareness in determining the stylistic characteristics of Carian coroplastic art. In the light of historical information on Hellenistic notions of art and the evolution of Aegean terracotta production, macro and micro-level cultural influences contributing to the figurines' stylistic vocabulary are identified. In this way the figurines are contextualized within the framework of the 4th century B.C. and Hellenistic cultural environment. The study examines the traditions of the regions that had an impact on Aegean costumes and outlines the basic elements of Greek dress. Connections exist between the rise of Hellenism and cosmopolitanism, and the diffusion of Greek mainstream fashion in Aegean Anatolia. The Carians' cultural response to Hellenism and its reflection in costumes, results in the coexistence of Greek and iv local stylistic elements and their fusion, giving birth to a local style not completely isolated from the mainstream 4th century B.C. and Hellenistic fashion. The project evaluates the findings in the light of contemporary fashion theory, discussing concepts such as diffusion, media, trendsetters and fashion role models. Parallels are can be drawn between the modern notion of fashion and fashion in antiquity, illustrating the persistence of cultural tension and the ultimate synthesis between the global and the local.