Kemik grefti uygulamalarında bisfosfanatların lokal ve sistemik kullanımının kemik iyileşmesine etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological examination of the effects of local and systemic bisphosphonate usage in bone graft applications on bone healing
  1. Tez No: 408839
  2. Yazar: SABİT DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bisfosfonatların normal kemik dokusunun rezorbsiyon sürecine etkisi literatürde açıkca ortaya konmuş olsa da, greft materyallerine etkisi yeni bir çalışma alanıdır. Yapılan sınırlı sayıda çalışma bisfosfonatların etkinliğini, güvenilirliğini ve kullanım dozlarının belirlenmesi için yeterli değildir. Bu konuda daha fazla çalışma yapılmasının gerekliliği ortadadır. Biz çalışmamızda kemik grefti uygulamalarında bisfosfanatların lokal ve sistemik kullanımının kemik iyileşmesine etkisini histopatolojik olarak incelemeyi amaçladık. Bu amaçla 32 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan 4 gruba ayrılarak çalışma yapılmıştır. 1. Grupta sadece tibiada boş kemik defekti oluşturulmuş ek uygulama yapılmaksızın doku primer kapatılmıştır. 2. Grupta defekt allogreft materyali ile doldurularak ek uygulama yapılmaksızın defekt alanı kapatılmıştır. 3. Grupta ise defekt alanına greft uygulaması yapılmadan önce lokal olarak greft materyaline aledronat solüsyonu eklenmiştir. 4. Grupta ise defekt alanı greftlenmiş ve primer doku kapatılmasını takiben sistemik aledronat uygulaması yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm denekler 6 hafta sonunda sakrifiye edilmiş ve elde edilen örnekler histopatolojik incelemeye tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular göstermiştir ki, aledronatın lokal ve sistemik uygulamaları yeni kemik yapımını istatiksel olarak anlamlı derecede arttırmaktadır. Aledronat uygulaması iltihabi reaksiyonlarda, fibroziste ve nekroz oluşumunda artışa neden olmamaktadır. Bu şartlar altında greft uygulamalarında lokal ve sistemik aledronat uygulamasının yeni kemik yapımını arttıracağını ve herhangi bir komplikasyona neden olmadığını söyleyebiliriz. Ancak daha fazla çalışma ile uygun doz, kullanım şekli ve olası yan etkilerin değerlendirilmesi gerektiği inancındayız.
Özet (Çeviri)
The effect of bisphosphonates on the resorption process of normal bone tissue has been clearly mentioned in the literature, while their effect on the grafting material is a new research area. Limited former study is not sufficient to determine the strength, reliability and dosage of bisphosphonates. Obviously more research on this issue is neccessary. In this study, our aim is to examine the effects of local and systemic use of bisphosphonates in bone graft applications on bone healing, histopathologically. Therefore 32 Sprague-Dawley rats are separated into 4 groups. In the first group only an empty bone defect is made on tibia and the tissue is sutured primerly without any other application. In the second group bone defect is filled with allograft material and the closed wihout any other application. In the third group aledronate solution is locally added to the graft material before its application to the site of bone defect. In the fourth group aledronate is applied systemically after the site of bone defect is grafted and primerly closed. After 6 weeks, all rats are sacrified and the obtained samples are examined histopathologically. Our study indicates, that the local and systemic application of aledronate increases new bone formation in a statistically significant degree. Aledronate application doest cause an increase on inflamation, fibrosis and necrosis. Under these circumstances, we can say, that local and systemic application of aledronate in bone grafting increases bone formation without any other complication. But we belive, that further research should be made on dosage, usage and possible side effects.