Kayseri'de 1-6 yaş grubu çocuklarda hepatit A virusuna karşı antikor prevalansı
  1. Tez No: 40885
  2. Yazar: MEHMET KOPARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
39 ÖZET Bu çalışma 1.4.1992 - 30.8.1992 tarihleri arasında, Hepatit A prevalansının be lirlenmesi amacıyla Kayseri il merkezinde bulunan 1 1 sağlık ocağına herhangi bir ne denle başvuran çocuklarda yapıldı. 1-6 yaş grubu 203'ü kız, 301'i erkek 504 çocuğu içeren çalışmada Hepatit A pre- valansı % 32.93 bulundu. Prevalansın; yaş, cinsiyet, anne ve baba öğrenim düzeyi, ai ledeki çocuk sayısı, babanın mesleği ve ekonomik düzeyle ilişkisi incelendi. En düşük prevalansa (% 10.71) 1 yaş grubunda rastlanırken prevalansın yaşla doğru orantılı olarak arttığı ve 6 yaş grubunda % 54.76'ya ulaştığı tesbit edildi. Cinsiyet ve anne öğrenim düzeyi prevalansı pek etkilemezken; ekonomik düzey düşüklüğünün, ailedeki çocuk sayısı artışının ve baba öğrenim düzeyi düşüklüğü nün prevalanstaki artışla birlikte olduğu belirlendi.40 Kayseri yöresinde bulduğumuz hepatit A prevalansı profili gelişmekte olan ülke lerdekine benzerlik göstermekteydi. Çalışmamızla Kayseri'de 6 yaşma gelen her iki çocuktan birinin hepatit A'yı geçirdiği ve ona karşı bağışıklık oluşturduğu gözönüne alınarak, Hepatit A ile mücadelede sanitasyon ve hijyen koşulların düzeltilmesi yanı sıra ekonomik gelişmişliğin önemi bir kez daha vurgulanmış oldu.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY This study was carried out between 1.4.1992 and 30.8.1992 to determine Hepati tis A prevalence in children who admitted with different causes to 1 1 Health Units in the City of Kayseri. In this study which includes a total of 504 children (203 girls, 301 boys) between 1-6 years of age, hepatitis A prevalance was found to be 32.93 %. We examined the relationship of prevalance with age, sex, educational state of parents, number of child ren in family, job of father and economic state of family. The lowest prevalance was found in 1 year old group (10.71 %), and highest pre valance was found in 6 years old group (54.76 %), Therefore we have observed that the prevalance was increasing by the oldest Although, the sex of children and educational state of mother was not effective42 factors in the prevalance; poor socio-economic status, increased number of children in family and poor educational state of father were correlated with increasing prevalance. The prevalance profile of Hepatitis A in Kayseri region was similar to the profile of developing countries In the Kayseri region the half of the children in six years age group had had He patitis A infection and immunized. We wanted to emphasized that economic develop ment is important in prevention of hepatitis A, in addition to improvement of hygienic precotions.