0-6 yaş grubu çocuklarda boğaz kültürlerinin mevsimsel değişiklikleri ve sosyo-ekonomik düzeyle ilişkileri
- Tez No: 22440
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Kayseri Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu ve Erciyes üniversitesi karesindeki 0-6 yaş grubu toplam 435 çocuğun boğaz sürüntü örneklerinin kültürü incelendi. Bu kültürlerden izole edilen patojen bakterilerin mevsimlere göre dağılımlarında. Kayseri Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu ' ndak i 235 çocukda ; ilkbahar aylarında % 58,7, yaz aylarında % 34,5, sonbaharda % 98,1, kıs aylarında % 100; Erciyes üniversite Kreşi 'ndeki 200 çocukda; ilkbahar aylarında % 38,6, yaz aylarında % 14, sonbaharda aylarında % 54, kıs aylarında % 78,8 olarak bulundu. Mevsimsel faktörlerin hastalık etkeni olabilen bakterilerin değişimine neden olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p < 0,05). Sosyo-ekonomik düzeye göre karşılaştırmada Kayseri Sos yal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu çocuklarından alınan boğaz sürüntü örneklerinin kültürlerinde % 68,1 oranında hastalık etkeni bakteri» % 31,9 oranında normal flora bakterileri-40 ne rastlanırken; Erciyes üniversitesi Karesindeki çocuklardan alınan boğaz sürüntüsü örneklerinin kültürlerinde % 43,5 oranında patojen bakteri, % 56,5 oranında normal flora bakterilerine rastlandı. Düşük sosyo-ekonomik düzeydeki bireylerde boğaz kültürlerinden patojen mikroorganizma izole etme olası lığının fazla olduğu istatistiksel olarak da anlamlı bulundu (p < 0,05). 306 boğaz sürüntünün hem aerob hem de anaerob kültürleri yapıldı. Anaerob kültürler 48 saat sonra değerlendirilirken aerob kültürler 24 ve 48 saat sonra değerlendirildi. Bunun sonucunda, A grubu beta-hemol i tik streptokok izolasyonu 24 saatlik aerob enkübasyonda 24 {% 7, 8), 48 saatlik enkübasyonda 28 {% 9,1) ve 48 saatlik anaerob enkübasyonda 43 {% 14,0) örnekde soyutlandı (p < 0,05). Enkübasyon ortamına ve süresine bakılarak 48 saatlik anaerobik enkübasyonda A grubu beta-hemol i tik streptokok izolasyonu, 24 ve 48 saatlik aerob enkübasyon 1 ara göre istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p < 0,05). Ayrıca, 48 saatlik aerob enkübasyonda A grubu beta-hemolitik streptokok izolasyonu 24 saatlik aerob enkübasyona göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p < 0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The throat cultures of totaly 435 children between 0-6 years old from orphanage and the Kinder garden of £. Ü. were made for one year seasonally. The seasonal of isolating pathogenic microorganisms were rates 58.7% in spring, 34.5% in summer, 98.1 in faal, and 100% in winter among 235 children from orphanage and 38.6% in spring» 14% in summer, 54% in fall, 78.8% in winter among 200 children from Kinder Garden of E. Ü. When a comparison was made between these two different groups, the rates of isolating pathogenic bacteriae from the throat cultures were 68.1% in the children, from orphanage and 43.5% in those from the Kinder Garden of E. u.42 306 throat swab samples were cultured both aerobically and anaerobical ly. The anaerobic cultures were examined after 48 h. while the aerobic cultures were examined after 24 h. and 48 h. As a result Group A beta hemolytic streptococcus were 24 (7.8%) at aerobic incubation after 24 h., 28 (9.1%) at aerobic incubation after 48 h., and 43 (14%) at anaerobic incubation after 48 h. Comparing the incubation conditions and incubation periods. Group A beta hemolytic streptococcus isolation was found to be significantly high in 48 h. anaerobic incubation than those in 24 h. aerobic incubation and tin 48 h. aerobic incubation (p < 0.05, p < 0.05, respectively). It was also found that Group A beta hemolytic streptococcus isolation was significantly high in 48 h. aerobic incubation than that in 24 h. aerobic incubation.