Katkılı mgb2 süper iletken bulk üretimi ve karakterizasyonu
Doped superconducting MgB2 bulk fabrication and characterization
  1. Tez No: 408936
  2. Yazar: BÜNYAMİN KIZILKOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, katıhal reaksiyon metodu kullanılarak argon gazı atmosferinde katkısız, %0.1, %0.5, %1 ve %5 Coumarin katkılı süperiletken MgB2 bulk numuneler üretilmiştir. Coumarin malzemesi C-tabanlı bileşik olarak kullanılmıştır. Coumarin katkısı ile perçinleme merkezlerinin üretilmesi amaçlanmıştır. Üretilen numuneler, X-ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), manyetizasyon-sıcaklık (M-T) ve manyetizasyon-manyetik alan (M-H) ölçümleri kullanılarak karakterize edilmiştir. XRD sonuçlarına göre, tüm numunelerde MgB2 ana faz elde edilmiştir. Aynı zamanda, tüm numunelerde küçük oranda MgO ve MgB4 fazları gözlemlenmiştir. SEM fotoğraflarından, numunelerin tanecikli yapıya sahip olduğu ve topaklanmanın olmadığı görülmüştür. Hem XRD hem de SEM analizlerinden katkı oranları arttıkça tanecik boyutlarının azaldığı görülmüştür. M-T ölçümlerinden, en düşük kritik sıcaklık değeri %5 katkılı numunede 38.07K ve en yüksek kritik sıcaklık değeri %0.5 katkılı numunede 38.55K olarak belirlenmiştir. 5K sıcaklığında M-H ölçümlerinden, en yüksek kritik akım yoğunluğu %0.5 katkılı numunede 1x105 A/cm2 olarak elde edilmiştir. Sonuç olarak, Coumarin katkısının MgB2 süperiletkeninin kritik akım yoğunluğunu arttırdığı ve kritik sıcaklık değerini düşürmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pure, 0.1%, 0.5%, 1% and 5% Coumarin doped superconducting MgB2 bulk samples were fabricated by using solid state reaction method in the argon gas atmosphere. Coumarin was used as C-based compound. We aimed at producing pinning centers by Coumarin addition. The produced bulk samples were characterized by using X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscope (SEM), magnetization-temperature (M-T) and magnetization-magnetic field (M-H) measurements. According to XRD results, main phase of MgB2 was obtained for all the bulk samples. Also, small amounts of MgO and MgB4 phases were observed in all the samples. SEM photos showed that structure of the samples is granular and no agglomeration. The both XRD and SEM analysis showed that grain size of the samples is reduced. The lowest critical temperature value of 5% Coumarin doped bulk sample was determined as 38.07K and the highest critical temperature value of 0.5% Coumarin doped bulk sample was determined as 38.55K from M-T measurements. The highest critical current density value was obtained as 1x105 A/cm2 for 0.5% Coumarin doped bulk sample at 5K from M-H measurements. As a result, we observed that coumarin additive increased critical current density of the superconducting MgB2 and not decreased the critical temperature value.