Flumetrin'in MCF-7 hücre soyu üzerine etkileri
Effects of flumethrin on MCF-7 cell line
  1. Tez No: 569827
  2. Yazar: SİMGE KARA ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE BELKIZ ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, pestisitlerden piretroid grubuna ait olan flumetrinin MCF-7 hücre soyu üzerinde sitotoksik, apoptotik, genotoksik ve östrojenik etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır Pestisitler tüm dünyada tarım ve hayvancılıkta olduğu kadar günlük hayatta da oldukça sık kullanılan kimyasal maddelerdir. Pestisitler, fizikokimyasal özelliklerine göre rüzgar, yağmur gibi etkenlerle başka yerlere sürüklenmekte ve birçok canlıya ulaşmaktadır. Pestisit gruplarından piretroid insektisitler, diğer grup pestisitlerle karşılaştırıldığında insanlar ve çevre için daha güvenilir olarak belirtildiğinden en yaygın kullanılan grubu oluşturmaktadır. Ancak yapılan çalışmalarda piretroidlerin birçoğunun toksik etkileri olduğu gösterilmiştir. Flumetrin, tip II piretroidlerden olup, sığır, kuzu, keçi, at ve köpek gibi birçok hayvanda ektoparazitlere karşı kullanılmaktadır. Ayrıca arıcılıkta akarlara karşı da uzun zamandır kullanılmaktadır. Flumetrinin 0,1µM ve 2000 µM arasında sekiz farklı dozunun hücre canlılığı ve sitotoksisiteye etkisi araştırılmıştır. Bu dozlar arasından seçilen dört farklı doz (1, 10, 100 ve 1000 µM) flumetrinin apoptoz/nekroz oranına etkisi ve apoptotik yolakta anahtar rol oynayan genlerin ekspresyon oranları ve genotoksik etkisi araştırılmıştır. Ayrıca flumetrinin 6 farklı dozunun (10- 0,0001 µM) östrojenle karşılaştırmalı olarak proliferatif etkisi değerlendirilmiştir. Bu dozlar arasından seçilen 10 µM, 1 µM, 0,1µM dozunda, östrojenle ekspresyonları arttığı bilinen genlerin (ps2, ERα, ERβ ve PGR) ekspresyon oranları araştırılmıştır. Elde edilen veriler flumetrinin doz artışına bağlı olarak oluşan sitotoksik etkileri olduğu, apoptozu arttığı ve genotoksik etkilerin oluştuğu gösterilmiştir. Ayrıca flumetrinin toksik etkilerinin oluşmadığı düşük dozlarda östrojenik etkiler görüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the cytotoxic, apoptotic, genotoxic and estrogenic effects of flumethrin belonging to the pyrethroid group from the pesticides on MCF-7 cell line. Pesticides are used frequently in daily life as well as in agriculture and livestock all over the world. Pesticides according to their physicochemical properties, are dragged to other places by factors such as wind and rain and it reaches many living things. Pyrethroid insecticides from pesticide groups are the most commonly used group because they are more reliable for humans and the environment compared to other group pesticides. However, many studies have shown that most of the pyrethroids have toxic effects. Flumethrin is a type II pyrethroid and is used against ectoparasites in many animals such as cattle, lambs, goats, horses and dogs. It has also been used in bee keeping against mites for a long time. The effect of 8 different doses of flumethrin between 0.1 µM and 2000 µM on cell viability and cytotoxicity was investigated. The effects of 4 different doses (1, 10, 100 and 1000 µM) selected from these doses on the apoptosis/necrosis rate and the effect of the genes involved in the apoptotic pathway on expression rates and genotoxic effects were investigated. In addition, 6 different doses of flumethrin (10- 0,0001 µM) were evaluated for the proliferative effect compared to estrogen. Expression rates of genes known to increase with estrogen (pS2, ERα, ERβ and PGR) 10 µM, 1 µM and 0,1 µM selected among these doses were investigated. The obtained data showed that flumethrin had cytotoxic effects due to dose increase, increased apoptosis and genotoxic effects occurred. In addition, toxic effects of flumethrin did not occur at low doses were found to have estrogenic effects.