Kümeleme tabanlı kablosuz algılayıcı ağlarda Sinkhole saldırılarının tespit edilmesi
Detection of Sinkhole attack on cluster based wireless sensor networks
  1. Tez No: 408980
  2. Yazar: MERVE NİLAY AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK ABASIKELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlar (KAA) küçük, düşük maliyetli, kablosuz iletişimi kullanan yüzlerce hatta binlerce algılayıcıdan oluşan ve birçok çevreye uyarlanabilen ağlardır. KAA' lar ile gerçeklenen uygulamaların çoğu dışarıdan gelebilecek saldırılara açıktır. Bu saldırılardan en tehlikeli olanlarından birisi de sinkhole saldırılarıdır. Sinkhole saldırılarının tespit edilebilmesi için öncelikle sistemin modellenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada kümeleme mimarisine sahip KAA' larda sinkhole saldırıları üç farklı şekilde modellenmiş ve bu modellenen saldırılar içinden bir tanesi için kural tabanlı tespit çalışması yapılmıştır. Tespit çalışması, farklı kalan enerji eşik değerleri kullanılarak yapılmış ve sistem için hangi eşik değerinin en uygun olduğu bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor networks (WSNs) is a small, low-cost, consisting of thousands of sensor networks using wireless communication and adaptable to many environments. Most of the applications implemented WSN 's are open to attack from outside. One of the most dangerous of these attacks are the sinkhole attack. In order to determine the sinkhole attack must first modeling the system. In this paper, sinkhole attack are modelled in three different ways on the WSN, which has a cluster-based architecture and rule based determinations are performed for one of the modelled attack. Determinations were made using different remaining energy thresholds and and the threshold for the system was sought which is most suitable.