Belen (Hatay) ilçesinde yayılış gösteren miksomisetlerin (Myxomycota) arastırılması
Investigation of myxomycetes (Myxomycota) in Belen (Hatay)
- Tez No: 408979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma 2012-2013 yılları arasında, Belen ilçesinde 10 ayrı istasyondan toplanan numuneler üzerinde yapılmıştır. Örnekler; yaprak, ağaç kabukları, çürümüş veya çürümemiş bitkisel materyallerden elde edilmiştir. Toplanan numunelere nem odası tekniği uygulanarak miksomiset sporoforları geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca doğal ortamında gelişmiş olan miksomisetlerde toplanmıştır. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucu elde edilen örneklerden 9 familyaya ait 19 cinste toplam 40 tür tespit edilmiştir. Belirlenen türlerden 2'si Türkiye için yeni kayıt olup, Türkiye Miksobiotasına ilave edilmiştir. Bu taksonlar; Hemitrichia aurea Nann.-Bremek. & H. Neubert ve Craterium dictyosporum (Rostaf.) H. Neubert, Nowotny & K. Baumann'dır.
Özet (Çeviri)
This study has been made on the specimens which were obtained from 10 different station areas of Belen and environment in 2012-2013. The samples were gathered from barks of trees, leaves and or the materials of decayed trees. These materials were employed the Moist Chamber Culture and it was tried to develop myxomycetes sporophore. In addition myxomycetes which grew up in its natural environment were obtained. As a result of field and laboratory studies 40 taxa belonging to 9 families and 19 genera were identified, 2 taxa of these taxa have been recorded for the first time for Turkey, and they were added to the Turkish Myxobiota. This new records are; Creterium dictiyosporum Nann.-Bremek. & H. Neubert, Hemitrichia auria(Rostaf.) H. Neubert, Nowotny & K. Baumann.