Eşme kuzularında geleneksel yetiştiricilik ve yoğun beslemenin bazı besi özellikleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of traditional husbandry and intensive feeding on some fattening performance characteristics in Eşme lambs
- Tez No: 408990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırmada, Eşme kuzularının mera ve entansif koşullarda bazı besi özellikleri tespit edilmiştir. Deneme materyali 171 baş kuzu 15 günü alıştırma olmak üzere 75 gün süre ile besiye tabi tutulmuştur. Çalışmada, ortalama besi başı canlı ağırlıkları besi grubunda 19,7 ± 0,53 kg, mera grubunda 23,2 ± 0,37 kg; ortalama besi sonu canlı ağırlıkları ise besi grubunda 38,7 ± 1,04 kg, mera grubunda ise 40,5 ± 0,58kg olarak tespit edilmiştir. Besi grubu toplam 19,0 kg canlı ağırlık kazancı elde ederken mera grubu 17,3 kg canlı ağırlık kazanmıştır. Entansif besi yapılan grupta 1 kg canlı ağırlık kazancı için tüketilen yem miktarı ortalama 3,8 kg olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak kuzu besisinde meranın kullanımının yoğun besiye göre daha uygun olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effect of some traditional husbandry and intensive breeding of Eşme lambs on some fattening characteristics. The experiment were carried out with 171 head lamb. The lambs were introduced to diet for 75 days, which first 15 days for adaptation period.