Analyzing of solid waste management with life cycle assessment (LCA)
Katı atık yönetiminin yaşam döngüsü değerlendirmesi ile incelenmesi (YDD)
  1. Tez No: 409036
  2. Yazar: MUHAMMED KARAOSMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD), ürünlerin veya proseslerin çevresel etkilerini beşikten mezara kadar incelediğinden dolayı sürdürülebilir bir çevre için çok önemli bir anahtardır. Bu çalışmada atık yönetimi yaşam döngüsü analizi ile incelendi ve aynı zamanda atıklar ve bertaraf senaryoları karşılaştırıldı. Düzenli depolama, yakma, kompost ve geri dönüşümü içeren on senaryo çalışıldı. Atık üretiminin azaltılması ve hava kirliliği kontrolünün yapılmasıyla yakma ve kompost atık yönetimi için önerilebilir bertaraf metodudur.
Özet (Çeviri)
Life cycle assessment (LCA) investigates environmental impacts of products or processes from cradle to grave so that it is an important key factor for a sustainable environment. In this study waste management is examined with life cycle analysis also wastes and disposal scenarios are compared. Ten scenarios are studied included landfill, incineration, compost and recycling. Incineration along with compost is suggestible treatment method for waste management by reduction of waste generation and implementation of air pollution control.