Microbial biosensor of phenolic compounds detection using chitosan-Fe3O4 bionanocomposite
Kitosan-Fe3O4 bionano kompozitleri kullanan mikrobiyal biosensörler ile fenolik bileşimlerin tespiti
- Tez No: 409039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FATİH ABASIYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, Toluene-o-xyelenemonoxegenase (ToMO) plazmidi içeren E-coli TG1 pBS (kan-) ToMO yu kitosan-Fe3O4 nanoparçacıklarını imobilizasyon için destek olarak kullanan, altın kaplı elektrod aracılığı ile fenolikbileşikleri tespit edebilen mikrobiyal bir amperometrik biosensörgeliştirmektir. Manyetik Fe3O4 nanoparçacıklarının büyük yüzey alanı ve kitosanın gözenekli morfolojisi yüksek miktarda bakteri hücrelerinin hapsolmasını sağlamakta ve bu vesile ile elektrodla yüksek kovalent biyoaktivitesi gösterip, manyetik nanoparçacıkların yüksek elektron transferioluşturmasıyla geliştirdi. Bakteri hücrelerinin bu sistem ile immobilizasyonundan sonra, amperometrik tepkiye dayanarak fenolik bileşiklerin tayini yapıldı. Biyonanokompozitin karaketeristiklerini belirlemek için voltametri ölçümleri yapıldı. Çalışma potansiyeli, pH ve sıcaklık dahil olmak üzere çeşitli parametreler incelendi ve en uygun hale getirildi.Yeniden kullanılabilirlik ve depolama stabilitesi de incelendi. Sonuç olarak, sunulan biosensörün birçok uygulamada fenolik bileşiklerin tespiti için uygun olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The main aim of this work is to develope microbial biosensor based on chitosan-Fe3O4 magnetic nanoparticles as a support matrices for immobolization of E-coli TG1 pBS (kan-) ToMO haboring the plasmid of Toluene-o-xyelenemonoxegenase (ToMO) onto gold-plate working electrode to detect phenolic compounds by amperometric biosensor. The presence of large surface area by Fe3O4 magnetic nanoparticles and the possession of porous morhophology of chitosan caused a high loading of bacterial cells which entrapped, leading to the bacterial cells to retain its bio-activity covalently onto the electrode, which creates and enhanced a fast electron transfer by the bio-catalysis activity of the magnetic nanoparticles. After the bacterial cells were immobolized in this system, the detection of phenolic compounds were investigated by the response of an amperometric.Cyclic voltammetry was conducted to determined the characterestics of bionanocomposite of the sensor.Different parameters such as working potential,pH and temperature were studied and optimised, reuseabilty as well as storage stability were also investigated. Hence, the proposed biosensor can be used in many applications for the determination of these phenolic compounds.