Investigation of mutagenic effects on living organisms of total pollutant in Marmara sea with SOS Chromotest kit, UmuC-gene
Marmara denizindeki toplam kirliliğin canlılar üzerindeki mutajenik etkilerinin SOS Chromotest kiti, UMU-C testi ile araştırılması
  1. Tez No: 409043
  2. Yazar: SEMRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA PETEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
DNA materyaline hasar vermesi muhtemel aktivite, Marmara Denizi'nin değişik bölgelerinden alınan numuneler ile SOS Chromotest (E.coli PQ37) ve umuC testi (Salmonella typhimurium TA 1535 pSK1002) ile metabolik aktivasyon olmaksızın (S9) araştırılmıştır. Numuneler Şubat 2008 ve Mayıs 2008 tarihlerinde (9:00 ve 14:00 arasında) Marmara Denizinin 17 noktasından alınmıştır.Test sonuçları Görsel ve Enstrümental olarak analiz edilmiştir. Kromojen çözeltisi SOS Chromotest ve umuC testi için kullanılmıştır. Renk gelişimi tüm pozitif kontrollerde gözlenmiştir 4NQO. Spektrofotometre ile test suşlarının optik yoğuluğu ölçülmüştür. Test sonuçları SOS Chromotest ve umuC testinin DNA materyaline hasar veren aktivitelere karşı hassasiyetlerinin farklı olduğunu göstermiştir.Numuneler, Avsa, Kartal, İzmit Körfezi, Yalova, Gemlik, Gölcük, Mudanya, Güzelyalı, Dilovası, Avcılar, Büyükçekmece, Florya, Bakırköy,Yenikapı, Eminönü, Kadıköy istasyonlarından ,mevsimsel olarak iki defa toplanmış,organizma üzerindeki mutajenik (genotoksik) etkileri SOS Chromotest (E.coli PQ37) ve umuC testi (Salmonella typhimurium TA 1535 pSK1002) araştırılmıştır.Şubat 2008'de alınan 16 numune SOS Chromotest and umuC testi ile test edilmiştir. SOS Chromotest ile test edilen numuneler içerisinde 3 istasyonda genotoksik aktivite tespit edilmiştir (% 17.6). Şubat 2008'de alınan yine aynı numunelerin umuC testi sonuçlarına göre ise 4 (% 25) noktada genotoksik aktivite tespit edilmiştir. SOS Chromotest sonuçlarından farklı olarak, umuC testi 2 farklı istasyonda genotoksik aktivite tespit etmiştir (Yenikapı ve Yalova). Florya noktasından alınan numune de ise genotoksik aktivite SOS Chromotestin yanında umuC testi ile de tespit edilmiştir. Mayıs 2008'de alınan 16 istasyondan alınan numuneler ise sadece SOS Chromotest ile test edilmiştir. SOS Chromotest ile test edilen numuneler içerisinde 8 istasyonda genotoksik aktivite tespit edilmiştir ( % 50). Indüksiyon faktörü (ß-Gal değeri), bu numunelerin bir yada daha fazla sayıdaki konsantrasyonlarında 1.20 değerinin üzerinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The DNA-damaging activity in different stations of Marmara Sea was investigated by the SOS CHROMOTEST ( on E.coli PQ37) and umuC test (on Salmonella typhimurium TA 1535 pSK1002) without metabolic activation. The samples were taken on February 2008 and May 2008 (9:00 to 14:00) from 17 stations in Marmara Sea.The results was obtained via visual and instrumental analysis. The chromogen solution was used for the visual analysis of both SOS Chromotest and umuC test. The color development was observed for all positive control wells (4NQO). Optic density of test strain was measured with spectrophotometer. The test result showed that both SOS Chromotest and umuC test had different sensitivities against DNA-damaging agents.The samples were collected from Avsa, Kartal, Izmit Bay, Yalova, Gemlik (two stations), Gölcük, Mudanya, Güzelyali, Dilovasi, Avcilar, Büyükcekmece, Florya, Bakırköy, Yenikapi, Eminönü, Kadıköy. All stations of samples were collected two times to detect seasonal effects of genotoxic(mutagenic) pollutants on living organisms and tested with SOS Chromotest (E.coli PQ37) ve umuC testi (Salmonella typhimurium TA 1535 pSK1002) for all stations.16 samples which were taken on February 2008 were tested with SOS Chromotest and umuC test. According to SOS Chromotest result, three samples (% 17.6) were positive in at least one concentration. The same samples were tested with umuC test. According to test result four samples (25 %) were positive in at least one concentration. 16 samples which were taken on May 2008 were tested with SOS Chromotest, eight (50 %) were positive at one or more concentrations. Induction factors (ß-Gal) was equal or bigger than 1.2 at one or more concentrations.