Synthesis of hexagonal boron nitride in the presence of borates
Borat varlığında hekzagonal bor nitrür sentezi
  1. Tez No: 409069
  2. Yazar: BİNNUR KANBUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bor nitrür doğada bulunmayan sentetik bir üründür. Bor nitrür malzeme bilimi alanında olağanüstü bir konudur. Bor ve azotun özel bağlanması nedeniyle bor nitrür birçok farklı yapılarda bulunmaktadır. Bu çalışmada modifiye O'Connor metodu kullanılarak borat varlığında hekzagonal bor nitrür sentezi (h-BN) yapılmıştır. Fourier Dönüşüm Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), X-Isını Kırınım Ölçeri (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM) kullanılarak yapısal özellikleri analiz edilmiştir. FTIR sonuçlarından h-BN oluşumu gözlenmiştir. XRD sonuçlarına göre boratlarla birlikte tabakalar arası uzaklık değişmiştir ve bu TEM analizi ile kanıtlanmıştır. Bunun yanında XRD sonuçlarından örgü parametreleri ve tanecik büyüklüğü hesaplanmıştır. Sonuçlar literatürdeki değerler çok yakındır. 1300°C'de lityum tetraborat varlığında h-BN nano çubuk şeklinde oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Boron nitride (BN) is a synthetic product and not found in nature. Boron nitride is an extraordinary topic in the area of materials science. Due to the special bonding behaviors of boron and nitrogen the BN exists in many different structures. In this study, hexagonal boron nitride (h-BN) was synthesized in the presence of borates by using modified O'Connor method. Using the Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), X-Ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM) and Transmission Electron Microscopy (TEM) analysis, the structural properties were analyzed. The h-BN formation was observed by FTIR results. The interlayer distance was changed with using borates according to the XRD analysis and this is proved by TEM analysis. Besides, the grain size and lattice parameters were calculated from XRD results. Results were very close to the values in the literature. In the presence of lithium tetraborate, h-BN was formed as a nano rod at 1300°C.