Synthesis of hexagonal boron nitride in the presence of metal oxides
Metal oksit varlığında hekzagonal bor nitrür sentezi
  1. Tez No: 409070
  2. Yazar: ERKAM GÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Seramik Mühendisliği, Chemistry, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bor nitrür, malzeme bilimleri alanında ilgi çekici bir konudur. Bor ile azotun karbona izoelektronik olmasının getirdiği özel bağlama davranışları bor nitrürün bazı farklı yapılarda bulunabilmesini sağlar. Yapılardaki farklılık değişik endüstriyel alanlardaki kullanıma uygun farklı kimyasal ve fiziksel özelliği getirir. Bu çalısmada, hekzagonal bor nitrür modifiye O'Connor metodu ile çeşitli metal oksitlerinin varlığında sentezlenmistir. Sentezlenen maddelerin yapısal özelliklerini saptama analizleri X-Isını Kırınım Ölçeri (XRD), Fourier Dönüsüm Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak yapılmıştır. Hekzagonal bor nitrür oluşumunun doğrulanması sırasıyla FTIR ve XRD sonuçlarındaki ana piklerle elde edilmiştir. Numunelerin örgü parametreleri hesaplanmış ve orjinal hexagonal bor nitrüre çok yakın bulunmuştur. Tanecik büyüklüğü hesaplamaları ve SEM analizleri sentezlenen maddelerin nano ölçekte olduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Boron nitride is an engrossing material in the area of materials science. Being isoelectronic of both boron and nitrogen to carbon brings the special bonding behaviors which leads BN able to occur in several different structures. Variety in structures bring forth the different chemical and physical properties proper to the use of different industrial areas. In this study, hexagonal boron nitride was synthesized by the modified O'Connor method in presence of various metal oxides. The analysis for determining the structural properties of the synthesized materials were done by X-Ray Diffraction, (XRD), Fourier Transform Infrared Spectroscopy, (FTIR), and Scanning Electron Microscopy, (SEM). The verification of the hexagonal boron nitride, (hBN), formation is achieved by the main peaks in results of FTIR, XRD respectively. The lattice parameters of samples were calculated and exposed to be very close to the original hBN. The grain size calculations and SEM analysis confirmed the nano-scale of the synthesized products.