The effect of representative metal halides on synthesis of hexagonal boron nitride
Temsilci metal halojenürlerinin hekzagonal bor nitrür sentezi üzerine etkisi
  1. Tez No: 479187
  2. Yazar: GÖKHAN UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hekzagonal bor nitrür yüksek sıcaklık katı yağlayıcı, iyi elektrik yalıtkan, iyi ısı iletken ve kimyasal olarak inert olan ilgi çekici bir maddedir. Özgül ağırlığı düşük ve atmosferde 1000oC dereceye kadar sağlamlığını koruyan bir materyaldir. Isı dayanımı konusunda MgO, ZrO2, ve CaO gibi dayanıklı bileşiklerle kıyaslanabilir olsada ısıl şoka karşı direnci bakımından diğerlerinden daha dayanıklıdır. Bor nitrürün sentezi ilk olarak 1842 yılında Balmain tarafından gerçekleştirildi, fakat ticari alana 100 yıl kadar geç atıldı.1957 yılında Wentorf elmastan sonraki en sert madde olan kübik bor nitrürü başarılı bir şekilde sentezledi. Bundan sonra ABD'den General elektirik Güney Afrika'dan De Beers Japonya'dan Sumimoto ve Shawa Denko ve Rusyadan bazı şirketler 1969 yılından beri üretimine devam etmektedirler. Grafite benzeyen Hekzagonal Bor Nitrür, hekzagonal bor nitrür grafit ile aynı düzlemsel yapıya ve özelliklere sahiptir ki hatta 'beyaz grafit' olarak da adlandırılır, kendine has bağlanma davranışları sayesinde çok farklı yapılarda bulunabilir. Ayrıca Hekzagonal Bor Nitrür için şunu da söyleyebiliriz yüksek sıcaklığa dayanım, yağlama (kayganlaştırma), düşük ısıl genleşme, yüksek ısı iletimi elektirik yalıtkanlığı, kimyasal olarak tepkimelere girme eğiliminin düşük olması ve üzerinde çalışmanın kolay olması gibi özelliklere sahiptir. Bu çalışmada Hekzagonal Boron Nitrür modifiye edilmiş O'Connor methodu kullanılarak farklı alkali metal halogenür eşliğinde sentezlenmiştir. Örneklerin yapısal özelliklerinin belirlenmesinde X-Ray Diffraction (XRD) Fourier Transform Infrared spectroscopy (FTIR) ve Scanning Electron Microscopy (SEM) cihazlerı kullanılmıştır. Örneklerin özelliklerinin belirlenmesi için kullanılan ana cihazımız XRD idi. Hekzagonal Bor Nitrürün ana pikleri onunla görüldü ayrıca bağ parametreleri bununla hesaplandı. İlk süzgecimiz ise FTIR idi ve tüm örnekler aşağı yukarı aynı ana spectra sonuçlarını verdi. Son olarak SEM cihazı sonuçları sayesinde sentezlenen örneklerimizi yakından inceleme şansı elde edebildik. ANAHTAR KELİMELER: Hekzagonal bor nitrür, O'Connor metodu, Alkali metal halojenürler
Özet (Çeviri)
Hexagonal boron nitride is a high temperature solid lubricant with having good electric insulator, inert material, and thermal conductor properties. The specific gravity is low, it is stable in air up to 1000°C. The temperature resistance of BN can be compared to MgO, ZrO2 or CaO but BN shows higher resistance to thermal shock than others. The first synthesis of hexagonal boron nitride came true in 1842 by Balmain, but hBN began to work late as 100 years later in commercial area. In 1957 Wentorf successfully synthesized cBN that is the hardest material after diamond. Afterthat General Electric in USA De Beers in South Africa Sumitomo and Shawa Denko in Japan and some companies in Russia have been in progress to production of it since 1969. Hexagonal boron nitride, like graphite, Hexagonal boron nitride (hBN) has the identical layer structure and characteristic as graphite, and be called“white graphite”, has special bonding behaviors that can exist in many different structures. We can say for hexagonal boron nitride has also high refractoriness, lubricity, low thermal expansion, high thermal conductivity, electrical isolation, chemically inertness and easy workability. In this study, hexagonal boron nitride was synthesized with the modified O'Connor method in presence of different alkaline metal halides. X-ray diffraction (XRD) Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and scanning electron microscopy (SEM) is used to determine structural properties of synthesized specimens. XRD was the main device to determine properties of the samples. Main peaks of Hexagonal Boron Nitride were observed in XRD analysis, also lattice parameters were calculated by it. FTIR results was the first election for us and all of the samples gave main spectra results lastly SEM analysis confirmed nano scale of synthesized products. KEYWORDS: Hexagonal boron nitride, O'Connor method, Alkaline metal halides