Effects of kind and amount of cognitive load and duration on prospective time estimation
Bilişsel yük çeşidi ve miktarının ve sürenin ileriye dönük zaman tahmini üzerine etkisi
  1. Tez No: 409139
  2. Yazar: FATMA BIYIK SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANNETTE EDELTRAUD HOHENBERGER GEB. LIPPOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Birincil görev olarak zaman aralıklarının tahmini, bu zaman aralıklarında yapılan ikincil bir görevin özelliklerinden etkilenmektedir. İleriye dönük paradigmada, denekler maruz kaldıkları aralıkları tekrar üretmek zorunda oldukları konusunda bilgilendirilir. İkincil görevlerin farklı bilişsel yüke (hafıza veya yönetimsel talebi gibi) ve farklı miktarda yüke (az veya fazla) sahip olması, zaman tahmini değiştirmektedir. Bilişsel yük miktarındaki artış, eksik tahmin etmeye yol açmaktadır. Attentional Gate Modeline göre, bunun nedeni ikincil görevin daha fazla dikkat tahsis ederken birincil göreve daha az dikkat ayırabilmesidir. Ayrıca, yükün miktarı ile tahmin edilen aralığın uzunluğu etkileşim içinde olabilir; öyle ki, yük miktarının fazla olması durumunda, insanlar uzun zaman aralıklarını kısa zaman aralıklarına oranla daha düşük tahmin etmektedir. Bunun sebebi öznel zaman tahminin temelinde yatan, doğrusal olmayan zaman ölçeği olabilir. Bu çalışmanın amacı, ileriye dönük paradigma kullanarak, farklı miktardaki yüklerden (az, fazla) kaynaklanan farklı çeşit bilişsel yükün (hafıza yükü, yönetimsel yükü) çeşitli zaman aralıkları (kısa,orta, uzun) üzerindeki etkisini incelemektir. Zaman tahmin aralığının, yük çeşidine ve miktarına bağlı olarak değişkenlik göstermesi tahmin edilmektedir. Ayrıca, zaman tahmin oranlarının fazla hafıza ve yürütme yükü gerektirdiği durumlarda uzun zaman aralıklarında gittikçe azalması beklenmektedir. Bu çalışmada deneylerde üç farklı zaman aralığı (12, 24 ve 36 saniye) kullanıldı. İlk deneyde Simon görevi iki farklı yük miktarı ile ikincil görev olarak kullanıldı. Uzun zaman aralığının kısa ve orta zaman aralığa oranla zaman tahmin aralığı oranı daha fazla düşük tahmin edildiği sonucuna bulunmuştur. Farklı yük miktarlarının zaman aralığı tahminini etkilemediği gözlemlense de, zaman tahmin oranının yük miktarına bağlı olarak zaman aralıkları arasında değiştiği gözlemlenmiştir. İkinci deneyde ise iki farklı yük miktarı ile hafıza arama görevi ikincil görev olarak uygulandı. Uzun zaman aralığı, kısa ve orta zaman aralıklarına göre daha fazla düşük oranla tahmin edilmiştir. Artan yük miktarına bağlı olarak azalan zaman aralığı üretimi gözlemlenmiştir. Kısacası; zaman tahmin oranları fazla yönetici yükü gerektirdiği durumlarda uzun zaman aralıklarında gittikçe azaldığı gözlemlenirken zaman tahmin oranlarının hafıza yükünün artmasına bağlı olarak zaman aralıkları arasında bir fark olmadığı sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The estimation of temporal intervals is influenced by characteristics of a secondary task carried out during those intervals. Different kinds of cognitive load (e.g., memory load, attentional demand) and different amounts of load (low, high) of the secondary tasks modulate time estimation. Increase in the amount of cognitive load decreases time estimation. According to the Attentional Gate Model this is because the more attention is allocated to the secondary task, the less attention is left for the primary task – time estimation. Furthermore, amount of load may interact with length of the estimated interval such that people underestimate longer durations more than shorter durations under conditions of high but not low load. This may be due to the non-linear nature of the time scale underlying subjective time estimation. The present study aims to explore the effects of different kinds of cognitive load (memory load, executive load) and different amounts of load (low load, high load) for various time durations (short, medium, long) by using the prospective paradigm. It is expected that time estimation varies according to kind of load, amount of load, and duration. Furthermore, it was predicted that time estimation ratios (between objective durations and subjective, reproduced durations) get smaller with longer durations for high memory and executive loads. Two experiments were carried out and three duration lengths (12, 24 and 36 sec) were used in those experiments. Simon Task was used as a secondary executive task in the first experiment. In the second experiment, Memory Search Task was executed as a secondary task. The effects of duration and different amount of load were found. However, time estimation ratios changed across duration and different amount of load depending on types of cognitive load.