Developing bodily movement games to teach basic life skills for children with mental disabilities
Zihinsel engelli çocuklar için temel yaşam becerileri öğretmek amaçlı bedensel hareket oyunları geliştirilmesi
- Tez No: 409138
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Zihinsel engelli öğrencilerin bir ortamdan diğerine kavram ve beceri genelleştirmesinde sorunları vardır. Genelleme öğretmek için alternatif yollardan birisi, öğrencilere günlük yaşamları ile ilgili sorunları çözmeyi öğretmek ve doğal ortamda oluşacak davranışları güçlendirmektir. Bu tezde, oyun ve eğlence öğeleri kullanarak, günlük yaşam becerileri ile başa çıkmaları amacıyla zihinsel engelli öğrencilere yönelik oyun tabanlı bir öğretim sistemi geliştirilmi ştir. Oyunlar spiral yöntemi izleyerek hareket algılama giriş aygıtları için geliştirilmiştir. Öncelikle, oyun konuları özel eğitim uzmanı tarafından onaylanmış ve daha sonra, prototip geliştirilmiş ve test edilmiştir. Sonraki adımda geri bildirim, prototip geliştirmek için kullanılmı ştır. Tatmin edici bir bedensel hareket oyun geliştirilene kadar bu işlem devam etmiştir. Buna ek olarak, özel eğitim çocukları için bedensel hareket oyunların kullanılabilirlik yakla- şımı test edilip ve geliştirilmiştir. Sonuçlar geliştirilen oyunun özel eğitim için etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Students with mental disabilities often have trouble generalizing concepts and skills from one setting to another. An alternative way to teach generalization is to teach students solve problems pertinent to their daily lives and to reinforce behaviors that would occur in the natural environment. In this thesis, we propose a system to augment the environment for mentally disabled students in order to easily cope with life skills by game and fun. The games were developed for motion sensing input devices by following spiral iterative methodology. In the start, game concepts were approved by a special education subject matter expert and then prototypes were developed and tested. In the next step, feedback used to improve prototypes. This process continued until a satisfactory bodily movement game for special education children is developed. In addition to this, we also tested and improved usability approach for bodily movement games for special education children. The results show positive effects of the developed game in special education.