Inference of personality using social media profiles
Sosyal medya profilleri kullanarak kullanıcı kişilik çıkarımı
- Tez No: 409144
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKAYA TEMİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikoloji, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychology, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanlar doğası gereği deneyimlerini, düşüncelerini, eylemlerini ve anılarını paylaşarak toplumdaki diğer bireylere kendilerini ifade etme ihtiyacı duyarlar. Bu eğilimlerini, çoğunlukla Twitter, Facebook, Blog ve Wiki sayfaları gibi sosyal medyayı araçlarını kullanarak gerçekleştirirler. Bir çok insan düzenli olarak bu tür sosyal medya ortamlarında kendi deneyimlerini, fotoğraflarını ve güncel durum bilgilerini yazarak paylaşımlarda bulunurlar. Paylaşılan içeriklerin önemli bir kısmı kişisel bilgi barındırmaktadır. Literatürde, sosyal medyada paylaşılan içerikleri kullanarak kullanıcıların Big 5 Kişilik Karakterleri'nin örneğin uyumluluk, sorumluluk, dışadönüklük, duygusal dengesizlik ve açıklık kestirimini yapan çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalar genellikle dilbilimsel özellikleri, kullanıcının sosyal ağ bilgilerini ve paylaşılan durum bilgisi, fotoğraf, video ve beğenilen içerik sayısı gibi kullanıcının sosyal medya platformunu kullanım alışkanlıklarını kullanarak yapılmıştır. Bu tezin amacı Facebook'ta paylaşılan içeriklerin hangi özelliklerinin kullanıcıların Big 5 Kişilik Karakterleri ile ilişkili olduklarını belirlemek ve belirlenen bu özellikleri kullanarak kullanıcıların kişilik kestirimini yapacak bir model geliştirmektir. Bu çalışmanın literatüre iki yönlü katkısı bulunmaktadır. Birincisi, eğer paylaşımı yapılan durum bilgisi sayısı anlamında yeteri kadar paylaşım varsa, kullanıcıların Big 5 kişilik kestirimini yapan var olan yöntemler daha iyi sonuçlar vererek çalışmaktadır. İkincisi ise, kişilik kestiriminde kullanılan özelliklere ek olarak kullanıcıların arkadaşlarının Big 5 kişilik karakterleri dikkate alındığında literatürde yer alan yöntemlere göre daha iyi sonuçlar alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
People have an inherent need to express themselves to other people in the community by sharing their experiences, ideas, activities, and memories. As a means, they mostly prefer to use social media such as Twitter, Facebook, personal blogs, and wikis. Many people consistently contribute to such social media platforms by writing their own experiences, sharing photos and status. The majority of shared content is personal information. There are studies in the literature which make use of shared social media content to predict users' Big 5 Personality Traits such as agreeableness, conscientiousness, extraversion, neuroticism and openness. These studies usually utilize linguistic features, social network information, and the frequency of their interaction with the platform such as number of posted status updates, photos, videos and likes. The aim of this thesis is to identify which features of the shared content in Facebook are correlated with users' Big 5 Personality Traits and develop a model based on these features for personality prediction. The contribution of this thesis is twofold. First, we show that the existing solutions in predicting Big 5 Personality work better when there is sufficient evidence in terms of number of posts in their social media profile. Second, we show that the inclusion of information regarding users' friends such as their Big 5 Personality information improves the accuracy compared to other methods in the literature.