Knowledge management awareness and maturity levels of small and medium enterprises in technoparks of Turkey
Türkiye teknoparklarında küçük ve orta boy işletmelerin bilgi yönetimi farkındalık ve olgunluk seviyeleri
- Tez No: 409145
- Danışmanlar: Prof. Dr. YASEMİN ÇETİN, Prof. Dr. İBRAHİM SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bilgi, bilişim çağının önemli değerlerindendir. Organizasyonun uzun vade girişimcilik, yenilikçilik ve teknolojik gelişimin iyileştirilmesi için bilgi kullanımını en yüksek seviyeye çıkarması organizasyonun zorluk ve engellere karşı direncini ve rekabet gücünü artıracaktır. İyi yönetilen bilginin öneminin farkındalığı ile Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ) dahil olmak üzere ve gitgide daha fazla işletme kendi iş akışlarına bilgi yönetim sistemlerini katmaktadır. Bu bilgi yönetimi sayesinde birçok örgüt rekabet üstünlüğü ve yenilikçi anlayış ile diğer işletmelerle rekabet edebilir. Bu araştırmanın temel amacı Türkiye'deki teknoparklarda bulunan Kobilerin bilgi yönetimi farkındalığı ve mevcut durumdaki uygulamalarını değerlendirmektir. Bu çalışma sistematik ve karşılaştırmalı en iyi uygulamalar ve bilgi yönetimi bilinçlendirme modeli yaratılmasında, bilgi yönetiminin kritik başarı koşullarını kapsamaktadır. Bilgi yönetimi modeli, olgunluk seviyesi olarak G-KMMM (Genel Bilgi Yöntemi Olgunluk Modelini) temel almaktadır. Elde edilen veriler, teknoparklardaki 120 şirkete uygulanan anket çalışması ile elde edilmiştir. Bu çalışmanın ana bulgusu, Kobilerin çoğunluğunun en iyi bilgi yönetim uygulamalarından haberdar olmalarıdır. Fakat çoğu, bilgi yönetimini olgunluk seviyesi düşük seviyelerde ve kısmen uygulamaktadır. Şirketlerin büyüklüğü, yaşı, cirosu ve bulundukları yer gibi birçok farklı etkenler farkındalık ve olgunluğu etkilemektedir. Bu araştırma ankete katılan Kobilerin bilgi yönetimi uygulamalarına karşı tutum ve davranışlarını ortaya koymaktadır. Bu araştırma, daha kapsamlı olarak Türkiye'deki ve gelişmekte olan ülkelerdeki Kobilerin durumları ile ilgili yapılan çalışmalarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Knowledge is one of the most important capitals in this information era. Maximizing the use of knowledge for improving entrepreneurship, innovation and technological development while focusing on the long-term vision of the organization, will enhance the organization resilience to challenges and obstacles and improve its competitiveness. With that awareness and realizations of the importance of well-managed knowledge, more and more enterprises, including Small and Medium Enterprises (SMEs), are incorporating Knowledge Management (KM) and implementing Knowledge Management Systems (KMS) into their workflows. With KM practices, many organizations could achieve the competitive advantage and innovation so that they can compete with other organizations. The main objective of this research is to assess the awareness and the current maturity of Turkish SMEs in technoparks. This study also involves a systematic and comparative literature of the best practices and critical success factors of KM practices in creating the model of KM awareness. G-KMMM or General KM Maturity Model inspires the model of KM maturity level. The data is mainly acquired through questionnaire of 120 companies throughout the technoparks. The main result of this study is that most of the surveyed SMEs are aware of the best practices of KM. However, most of them have low maturity levels of KM meaning that they are adopting it partially and still at a shallow level. In the correlation analysis, some of Aspects in KM Awareness and Maturity Levels are affected by the size, age, annual revenue, location, sector, and industry of the company. The result of this study provides understanding on how surveyed SMEs act and behave toward KM practices and it can be used for broader scope of study of the whole Turkish SMEs or SMEs in developing countries.