Measuring and assesment of well known bad practices in Android applications
Android uygulaması geliştirmelerinde yapılan yanlış yöntemlerin ölçümü ve değerlendirilmesi
- Tez No: 409151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU BETİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bir mobil uygulamayı daha kullanışlı, tanınmış ve yüksek skorlu yapmanın en iyi yollarından biri bu uygulamayı daha cevap verebilir, az hafıza tüketen ve kararlı olma gereksinimlerini yerine getirmektir. Bu gereksinimleri yerine getirebilmek için geliştiriciler uygulamalarını“Bellek-Sızıntısı”,“ANR (Uygulama Yanıt Vermiyor)”ve“Yetersiz-Bellek”hatalarına sebep olan bazı kötü yöntemlerden ayırıp kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermelidirler. Bu çalışmada Android uygulamalarını inceleyen ve bu uygulamalardaki kötü yöntemlerin ortaya çıkarılmasını otomatik hale getiren bir araç geliştirilmiştir. Bu araç 100 açık kaynak kodlu uygulama üzerinde çalıştırılmıştır. Aracın bulduğu sonuçlar ile uygulamaların kullanıcı derecelendirmeleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Kullanıcı değerlendirme verisi olarak uygulamaların resmi web sitelerinden kullanıcı derecelendirmeleri, indirilme sayıları bilgisi toplanmıştır Bunların yanı sıra, geliştirilen araç sayesinde geliştiriciler kodlarındaki hataları daha kolay bulabilecek ve uygulamayı piyasaya sürdüklerinde nelerin yanlış olabileceğini anlayacaklardır.
Özet (Çeviri)
One of the best ways to make a mobile application usable, reputed and high-scored is attention to the requirements like responsiveness, low memory consumption and stability. To meet these requirements developers must improve their codes by avoiding some bad-practices, which cause“Memory-Leaks”,“ANR (Application not responding)”and“Out-of-Memory”to satisfy the user's need and make the Android application robust and usable. In this thesis, I developed a tool that detects a set of bad-practices in Android applications automatically. The tool is applied to source code of 100 open source Android applications. The findings of the tool are used to analyze whether there is a relationship between the user ratings (i.e. the reputation) of the applications with the number and type of bad-practices. To represent reputation, the statistical data of the 100 Android applications that shows their success such as rating and install count is collected from the applications' official web sites. Another contribution is that, with the aid of the tool developed in this study, developers will be able to find their mistakes in their codes easily or know what may go out wrong when they release their Android applications.