Montmorillonite and modified montmorillonite supported ZnO catalysts
Montmorillonit ve modifiye edilmiş montmorillonit ile desteklenmiş ZnO katalistleri
- Tez No: 409205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NEREN ÖKTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı montmorillonit temelli materyallerle desteklenmiş ZnO katalistlerinin çöktürme yöntemiyle hazırlanmasıdır. Hazırlanan katalistlerin UV ışıkla aktiviteleri metil oranj (MO) degradasyon/dekolarizasyonu ile takip edilmiştir. Katalistlerin biçimsel özellikleri X-ışını kırınım ölçer (XRD), enerji dağılımlı X-ışınları analizi ve elementel dağılım haritası beraberindeki taramalı elektron mikroskobu (SEM-EDX) yüzey alanı analizi (BET) ve dağınık yansıtmalı UV-Vis spektrometresi (UV-Vis DRS) ile analiz edilmiştir. XRD analizi ZnO katalistlerinin kristal boyutuyla ilgili bilgi vermektedir. SEM (EDX) analizleri kil materyalleri ve desteklenmiş katalistler arasındaki yapısal farklılıkları göstermektedir. Bütün desteklenmiş killerde ZnO nanokristallerine ait olan band-edge UV bölgesinde saptanmış ve ayrıca BET ölçümlerinde katalistlerin yüzey alanları ve gözenek hacimlerinin artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Freundlich adsorpsiyon modeli desteklenmiş katalistlerin karanlıkta adsorplama sürecini açıklamaktadır. ZnO yükleme miktarının fotoaktiviteyi etkilediği bulunmuştur. Desteklenmiş katalistleri degradasyon/dekolorizasyon süreçleri görünür birinci mertebe kinetiğine uymaktadır. Langmuir-Hinshelwood modeli desteklenmiş katalistler için uygulanabilir bulunmuştur. Desteklenmiş katalistlerin tekrar kullanılabilirlikleri kontrol edilmiştir. MO parçalanma sürecini açıklayan bir mekanizma belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to prepare ZnO supported montmorillonite based catalysts by using co-precipitation technique. The photocatalytic activities of the as-prepared catalysts are studied for degradation/decolorization of methyl orange (MO) under UV irradiation. The morphological aspects of the catalysts are examined by X-ray diffractometer (XRD), scanning electron microscopy (SEM) with energy dispersive X-ray (EDX) and elemental mapping analysis, surface area analyzer (BET) and UV-Vis diffuse reflectance spectrometry (UV-Vis DRS). XRD results supply information about the ZnO crystalline sizes of the catalysts. SEM (EDX) analysis shows the differences in the surface morphologies of the bare clays and supported catalysts. For all supported catalysts, the characteristic ZnO band edge is detected within UV region and also increments in the surface areas and pore volumes are noticed by the BET measurements. Freundlich adsorption model explains the dark adsorption behavior of the supported catalysts. ZnO loading amounts, affect the photoactivities. Degradation/decolorization processes follow pseudo first order kinetics. Langmuir-Hinshelwood model is found to be applicable for the supported catalysts. The re-use abilities of the catalysts are controlled. A decomposition mechanism of the MO is postulated.