A software-based controller for single-molecule experiments using an atomic force microscope integrated with a magnetic manipulator
Manyetik manipülatöre bağlı atomik kuvvet mikroskobuyla yapılan tek moleküllü deneyler için yazılım temelli kontrolcü
  1. Tez No: 409247
  2. Yazar: LUYING FENG
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tek-molekül teknikleri, karmaşık molekül yapılarının hareketlerini doğrudan gözlemlenmesini imkan kıldığından dolayı, biyomolekülleri incelenmesi için güçlü bir metod haline gelmistir. Atomik kuvvet mikroskopu, nano boyuttaki cisimlerin hareket ettirme kabiliyetinden dolayı en sık kullanılan tek-molekül kuvvet spektroskopisi tekniği olmuştur. Atomik kuvvet mikroskopunu kullanak biomoleküllerin bağ yapıları hakkında daha geniş bilgilere ulaşilabilir, Örneğin moleküller arası etkileşim, bağlardakı kuvvet seviyeleri ve kopma süreleri gibi bir çok bilgilere, AKM ile molekülleri birbirinden çekerek yada iterek ulaşabilriz. Bu calışmamızda moleküller arasındaki kuvveti sabit tutarak, iki molekül arasındaki etkileşimi anlayabilmemizi sağlayan bir yazılım tabanlı PID kontrollü LabVIEW programı geliştirilmiştir. PID kontrolü daha sonra kendi tasarladığımız manyetik ve piezo hareket ettirme sistemi ile entegre edilmiş atomik kuvvet mikroskopu ile test edilmiştir. Bu testler için Heparin ile FGF2 ve Biyotin ile Strepatavidin molekülleri arasındaki bağlar incelenmiş ve raporlanmıştir.
Özet (Çeviri)
Single-molecule methods have become powerful tools to study biomolecules because they allow direct observation of the complex molecular kinetics. Among them atomic force microscope (AFM) is one of the most popular tools due to its capability of nanomanipulations. Various information of biomolecular bonds such as force level, life time, length and their relationship can be derived by pulling molecules in different ways with AFM. In this thesis, a software based PID controller for force clamped experiment that pulls the molecules in a constant force is developed with LabVIEW. Then the controller is verified and characterized in piezo actuation mode and magnetic actuation mode using a customized AFM. Lastly, force clamped experiments with heparin-FGF2 and biotin-streptavidin are performed with the controller and the probabilities of their lifetimes are analyzed statistically.