The Role of attention in macrostructural computations during discourse
  1. Tez No: 12549
  2. Yazar: CEYHUN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜNSAL ÖZÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
II ÖZET Dikkatin bilinçli kontrolü ile, söylem sırasında oluşan makroyapıların işlenmesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Dikkatin, bu yapıların işlenmesi sırasında en güçlü etken olduğu ancak tek etken olmadığı, bilgilerin işlenmesi sırasında metin girdisinin sürekliliği ve duyumsal kiplik gibi değişkenler ile ilişkide bulunduğu sayıltısı, sonuçlar tarafından desteklenmiştir. Ayrıca, metin özetleme işlemleri sırasında, anımsama ve tanıma etkinlikleri arasında farklılıklar gözlenmiş, bu farklılıkların sözü geçen etkinlikler sırasındaki bilgi işleme yöntemlerinin farklı olmasından kaynaklanabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The role of attention in the processing of macrostructures during discourse was investigated. The results support the hypothesis that attention is the main, but not the only, factor in these processes and it interacts with other variables such as the continuity of exposure to text items and input from other sensory modalities. Also, during reconstruction procedures, differences were observed between recall and recognition outputs; whether these differences can be due to a difference between the strategies used in these processes during the reconstruction of macrostructures was discussed.