Yüzme egzersizi uygulanan genç sıçanlarda testosteron takviyesinin bazı ekstremite kemikleri üzerindeki morfometrik etkileri
Morphometric effects of testosterone supplementation on certain extremity bones in young swim-trained rats
  1. Tez No: 409322
  2. Yazar: ABDULLAH KILCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA LÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Günümüzde doping amacıyla madde kullanımı önemli ölçüde artmıştır. Sporcular tarafından kuvveti, dayanıklılığı ve sürati arttırma amaçlı kullanılan AAS'ler performans ve kuvvet arttırıcı etkilerine rağmen insan vücudunda birçok olumsuzluğa yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı; yüzme egzersizi uygulanan genç sıçanlarda testosteron takviyesinin bazı ekstremite kemikleri üzerindeki morfometrik etkilerini incelemektir. Araştırma“Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi”nden temin edilen 30 günlük 24 adet Wistar erkek rat üzerinde gerçekleştirildi. Ratlar altışarlı kontrol (K), egzersiz (E), testosteron (T) ve testosteron+egzersiz (TE) olarak dört eşit gruba ayrıldı. Testosteron uygulanan gruplara ait ratların canlı ağırlıkları ölçüsünde, haftalık olarak gerekli doz ayarlaması yapıldı. Materyallerin ön ve arka extremite kemikleri diseke edilerek ortaya çıkarıldı ve ortaya çıkarılan humerus ile femur kemikleri kurutuldu. Her bir kemiğin boy uzunluğu, corpus kalınlığı, cortex kortikal kalınlığı ve medulla çap noktaları belirlendi ve morfometrik ölçümler alındı. Sonuçlar Mean±SD olarak sunuldu. Verilerin gruplar arası karşılaştırılmada ANOVA ve Duncan testi uygulandı. p0,05). Çalışma sonuçları testosteron takviyesinin femur ve humerus kemiklerinde erken epifizyal kapanmaya yol açarak boylarının uzamasını durdurduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca testosteron takviyesinin olumsuz etkisini egzersizin de azaltmadığı görülmüştür. AAS olarak kullanılan yasaklı maddelerin, bazı sporcular tarafından performansı olumlu yönde etkilediği düşünülse bile sporcu sağlığı açısından olumsuz etkileri ve spor etiğine aykırı olması nedeniyle bu maddeler kullanılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
There has been a dramatic increase in the use of doping agents today. Used by athletes to increase strength, endurance and speed, AAS lead to various negative effects on the human body despite enhancing performance and strength. The purpose of this study was to investigate the morphometric effects of testosterone supplementation on certain extremity bones in young swim-trained rats. The study was conducted with a total of 24 30-day-old male Wistar rats obtained from Selcuk University Experimental Medicine Research and Application Center. The rats were divided into four equal groups of six: control (C), exercise (E), testosterone (T) and testosterone+exercise (TE) groups. The appropriate weekly dose was adjusted for the rats in the testosterone-treated group according to their body weights. The front and rear extremity bones of the materials were dissected and the uncovered humerus and femur bones were dried. The length, corpus thickness, cortex cortical thickness and medulla diameter points of each bone were determined and the morphometric measurements were taken. The results were presented as Mean±SD. Data were analyzed through comparison between the groups by using ANOVA and Duncan test. The significance level was set at (p0.05). The results of the study showed that testosterone supplementation stopped the growth of femur and humerus by causing premature epiphyseal closure in them. Also, even exercise did not reduce the adverse effects of testosterone supplementation. Although some athletes think that prohibited agents used as AAS affect performance positively, these agents should not be used because of their adverse effects on athletes' health and because they are against sports ethics.