Akkaraman koyunu böbreklerinde morfometrik ölçümler
Morphometric measurement of kidneys in Akkaraman sheep
- Tez No: 409323
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN TIPIRDAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada Akkaraman koyunu böbreklerinde hacim ve hacim oranlarının (korteks, medulla, pelvis renalis) sterolojik yöntemlerle hesaplanması amaçlanmıştır. Bu amaçla Karapınar et entegre tesisinden 8 adet akkaraman koyunundan alınan böbrekler kullanıldı. Alınan böbrekler bir gün buzdolabından dinlendirilip ertesi gün ağırlıkları dijital skala ile ve hacimleri ise Arşiment prensibi ile ölçüldü. Böbreklere damardan %10'luk formol verilip 15 gün tespit için yine %10'luk formolde bekletildi. Daha sonra böreklerin tüm ölçümleri tekrar alınıp hazırlanan %8'lik agar çözeltisine bloklandı. Agarda 1 gün bekleyen böbreklerden salam kesme makinası (sinbo) ile ortalama 25 kesit alındı. Böbreklerden alınan kesitler tarayıcı yardımı ile taranarak resimlendi. Resimler bilgisayar ortamına aktarılarak ImageJ programında açıldı ve önce cortex, medula, Sinus renalis alanları belirlenerek hacimleri hesaplandı. Çalışmada ortalama kesit kalınlığı sol böbrek için 2,439 ± 0,043 (Mean∓SEM), sağ böbrek için 2,504 ± 0,070 (Mean∓SEM) olarak hesaplandı. Tespit öncesi veriler; ağırlık, hacim, craniocaudal (boy), mediolateral (en) ve dorsoventral (yükseklik) sırasıyla 43,36 ± 1,278 gr, 42,77 ± 1,375 ml, 59,27 ± 0,9719 mm, 34,82 ± 0,6468 mm ve 31,18 ± 0,4142 mm tespit sonrası sırasıyla; 55,95 ± 1,708 gr, 55,24 ± 1,509 ml, 62,90 ± 0,8781 mm, 35,76 ± 0,5251 mm, 32,19 ± 0,4288 mm bulundu. Böbreklere ait veriler arasında istatistiki bir fark bulunmadığından sol ve sağ böbrek verileri tek bir veri olarak değerlendirildi (p>0.05). Her bir böbreğe ait morfometrik verilerin (cortex, medulla, boşluk, yağ doku) tespit edilmesi için böbreklere ait kesitler noktalı alan cetveli kullanılarak üç kez sayıldı. Her 3 sayımın ortalamaları alındı ve bir böbreğin ilgili alanına düşen nokta sayısı hesaplandı. Böbreklerin sahip olduğu cortex, medulla, boşluk ve yağ dokusu hacim değerleri (ml) sol ve sağ böbrek için sırasıyla 1195 ± 53,93, 710,7 ± 55,25, 8,654 ± 1,926, 53,87 ± 4,548 ve 1196 ± 65,42,730,3 ± 57,38, 8,230 ± 1,694, 48,96 ± 3,905 belirlendi. Parametrelerinin kendi arasında istatistiki bir fark gözlenmedi (p>0.05). Sonuç olarak Tespit öncesi ve sonrası elde edilen verilerde, tespit sonrası ağırlık, hacim ve craniocaudal çap değerlerinin tespit öncesine göre fazla olduğu ve farkın istatistiki olarak anlamlı olduğu görülmektedir. Böbrekte formol solüsyonu ile yapılan doku tespitinin ağırlık ve hacim verilerinde artışa neden olduğu, craniocaudal çapın artarak bu durumdan en fazla etkilenen parametre olduğu söylenebilir. Ancak sol ve sağ böbreğe ait cortex, medulla, boşluk (sinus renalis) ve yağ dokusu verilerinde sol ve sağ böbreğin birbirine benzer anatomik yapılara sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Akkaraman sheep kidney volumes and volume ratios of measurement (korteks, medulla, pelvis renalis) korteks, medulla, pelvis renalis) are intended by the method of calculating the serologic. For this purpose, 8 Akkaraman kidneys that were used, had been taken from the integrated facilities Karapınar. After Received kidneys were rest in the refrigerator during one day, the next day, with the digital scale ,weights and with Arşiment principle ,volumes were measured . 10% formalin was given to the kidneys intravenously and kidneys still kept in 10% formalin for 15 days identified. Then all the measurements of the kidneys that were taken again was buried 8% agar solution prepared. 25 sections were taken with simbo salami slicers from an average of one day waiting kidney in the agar .Kidney sections were illustrated with the help of scanners. Images transferred to the computer program opened in ImageJ and First cortex , medulla and renal sinus volumes were calculated . 2.439 ± 0.043 for the average cross-sectional thickness of the left kidney study (Mean∓SEM), It was calculated to be 2.504 ± 0.070(Mean∓SEM) for the right kidney. Pre- determined data ; weight , volume, craniocaudal (height ) , mediolateral (en) and dorsoventral (height) respectively 43,36 ± 1,278 gr, 42,77 ± 1,375 ml, 59,27 ± 0,9719 mm, 34,82 ± 0,6468 mm ve 31,18 ± 0,4142 mm After detection , respectively 55,95 ± 1,708 gr, 55,24 ± 1,509 ml, 62,90 ± 0,8781 mm, 35,76 ± 0,5251 mm, 32,19 ± 0,4288 mm. There is a difference between statistical data of the left and right kidney renal data were evaluated as a single data(p>0.05). Morphometric data of each kidney ( cortex , medulla , space, adipose tissue ) to identify sections of the kidneys were counted three times using dotted area chart. The average was calculated from all three counts were taken and the number of falling from the respective areas of the kidney. Owned by the kidney cortex , medulla , space and value adipose tissue volume (ml) respectively for the left and right kidney 1195 ± 53,93, 710,7 ± 55,25, 8,654 ± 1,926, 53,87 ± 4,548 and1196 ± 65,42,730,3 ± 57,38, 8,230 ± 1,694, 48,96 ± 3,905 Parameters aren't observed a statistical difference between their. (p>0.05). As a result of data obtained before and after fixation; the weight, volume and craniocaudal diameter values after fixation were higher than before fixation, which has statistical importance. Tissue fixation performed by formaldehyde solution in kidneys causes to a rise in terms of weight and volume data including craniocaudal diameter that has the most increase. However, based on the data of the cortex, medulla, sinus (sinus renalis) and fat tissue belonging to the left and right kidneys, both have similar anatomical structures.