10-12 yaş yüzücülerde uygulanan 8 haftalık pliometrik antrenmanların sürat üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of 8-week plyometric training on speed in 10-12-year-old swimmers
  1. Tez No: 881015
  2. Yazar: REGAYİP EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİMHAN KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
10-12 YAŞ YÜZÜCÜLERDE UYGULANAN 8 HAFTALIK PLİOMETRİK ANTRENMANLARIN SÜRAT ÜZERİNE ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Regayip EROĞLU Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hareket ve Antrenman Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Haziran 2024 Danışman: Doç. Dr. Kerimhan KAYNAK ÖZET Bu çalışmanın amacı 10-12 yaş yüzücülerde uygulanan 8 haftalık pliometrik antrenmanların sürat üzerine etkilerinin incelenmesi ve ilgili literatüre katkı sağlanmasıdır. Çalışmanın evreni, Türkiye'de bulunan genç yüzücüler oluştururken, çalışmanın örneklemini Erciyes Alfa Gençlik ve Spor Kulübü'nde kayıtlı rastgele seçilen toplam 24 erkek sporcu oluşturmaktadır. Çalışma öncesinde, tüm sporculara yapılacak ölçümlerle ilgili gerekli bilgi verilmiş ve Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu imzalatılmıştır. Erciyes Üniversitesi'nden alınan Etik Kurul İzin Raporu kararına göre; her iki gruptan 8 hafta olan antrenman programı uygulamnadan önce (ön-test) ve sonrasında (son-test) ölçümler yapılmıştır. Kontrol grubu, 8 hafta ve haftada 3 gün düzenli antrenmanlarına devam etmiştir. Deney grubu ise yine 8 hafta süresince haftada 3 gün kontrol grubu ile yüzme antrenmanları yapmış ve ek olarak 3 gün pliometrik antrenman uygulanmıştır. Hareketlerin planlanmasında ise literatürde gelişimi destekleyen egzersizlerden faydalanılmıştır. Araştırmaya katılan gruplara uygulanan egzersiz isimleri aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır. Pliometrik egzersizler uygulanmadan önce 10-15 dakika vücutlarının dinamik ısınma hareketleri ile ısınma yapılmıştır. Egzersizlerin sonunda, sakatlıkları önlemek amacıyla 5-10 dakika boyunca soğuma hareketleri uygulanmıştır. Bu soğuma hareketleri, esneme ve gevşeme egzersizlerini içermiştir. Verilerin analizi IBM SPSS 21 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normallik dağılımlarını öğrenmek amacıyla Shapiro Wilk testi yapılmış olup ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda verilerin anormal dağılım gösterdikleri tespit edilmiştir. Sporcuların boy, yaş, VYY, kilo, BKİ ve ölçüm değişkenlerine ilişkin değerlere tanımlayıcı istatistik analizleri yapıldı. Grupların ön test ve son test ölçümleri arasındaki farklılığın ölçülmesinde Wilcoxon İşaretli sıralar analizi Ön Test-Son Test Sonuçları Karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF 8-WEEK PLYOMETRIC TRAINING ON SPEED IN 10-12-YEAR-OLD SWIMMERS Regayip EROĞLU Erciyes University, Institute of Health Sciences, Department of Movement and Training Sciences Master's Thesis, June 2024 Supervisor: Doç. Dr. Kerimhan KAYNAK ABSTRACT The aim of this study is to examine the effects of 8-week plyometric training on speed in 10-12 year-old swimmers and to contribute to the relevant literature. The population of the study consists of young swimmers in Turkey, while the sample of the study consists of a total of 24 male athletes randomly selected from those registered in the Erciyes Alfa Youth and Sports Club. Before the study, all athletes were given the necessary information about the measurements to be made and an Informed Voluntary Consent Form was signed. According to the Ethics Committee Approval Report obtained from Erciyes University, measurements were made before (pre-test) and after (post-test) the 8-week training program for both groups. The control group continued their regular training for 8 weeks, 3 days a week. The experimental group also did swimming training with the control group 3 days a week for 8 weeks and additionally performed plyometric training 3 days a week. In planning the movements, exercises that support development in the literature were used. The names of the exercises applied to the groups participating in the research are explained below in bullet points. Before the plyometric exercises were applied, the athletes warmed up with dynamic warm-up movements for 10-15 minutes. At the end of the exercises, cooling movements were applied for 5-10 minutes to prevent injuries. These cooling movements included stretching and relaxation exercises. The data were analyzed using the IBM SPSS 21 package program. The Shapiro Wilk test was performed to learn the normality distributions of the data, and it was determined that the data showed abnormal distribution according to the results. Descriptive statistical analyses were performed on the values related to the height, age, body fat percentage (BFP), weight, body mass index (BMI), and measurement variables of the athletes. The Wilcoxon Signed Ranks analysis was used to measure the difference between the pre-test and post-test measurements of the groups.