Böbrek nakli olan hastalarda nakil sonrasında oluşan anti-hla antikorlarının saptanması
Detection of anti-hla antibodies produced in renal transplated patients after transplantation
  1. Tez No: 409369
  2. Yazar: ASLI ÖZKIZILCIK KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM PİRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kadavra ve canlı donörden böbrek nakli olan hastaların nakil sonrasında haftalara göre toplanan serum örneklerinde hastanın grefte karşı immünolojik cevabının anti-HLA antikor mevcudiyetine bakarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için 31 hastanın böbrek nakillerinden sonra bir yıl boyunca 1. gün, 1. hafta, 2. hafta, 4. hafta, 12. hafta, 24. hafta ve 52. haftalarda toplanmış olan serumlarında anti-HLA antikor tarama ve tanımlama testleri flow sitometri yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bu yöntemle değerlendirilemeyen hastalar ise Luminex yöntemiyle doğrulanmıştır. Bu hastaların %12,9'u sadece sınıf I, %6,45'i ise sadece II PRA pozitif bulunmuştur. Hastaların hiçbirisi PRA sınıf I ve II pozitif bulunmamıştır. Hastaların %87,1'i PRA sınıf I negatif bulunurken, %93,5'i PRA sınıf II negatif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the immunological response to graft in their sera samples collected during post-transplantation term from patients transplanted from deceased or alive donors in Izmir Tepecik Education and Research Hospital in terms of anti-HLA presence. Anti-HLA antibody screening and identification tests were performed by flow cytometry in the sera samples collected from the patients after kidney transplantation on 1st day, 1st, 2nd, 4th, 12th, 24th and 52nd weeks. The samples which were not assessed by flow cytometric methods were analyzed by Luminex method. 12.9% and 6.45% of the patients were only class I and II positive, respectively. None of the patients was class I and II positive. 87.1% and 93.5% of the patients were negative.