OMÜ Gastroenteroloji endoskopi ünitesi altı aylık ERCP deneyimlerimizin değerlendirilmesi
The evaluation of our six months ERCP experience at OMU gastroenterology endoscpoy Unit
  1. Tez No: 409384
  2. Yazar: ABDURRAHMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
AMAÇ: ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiyopankreatografi ) , pankreas ve safra yolları hastalıklarının teşhis ve tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir işlemdir. ERCP sonrası pankreatit, kolanjit, kanama, perforasyon sık karşılaşılan komplikasyonlardır. Bu çalışmada ERCP işlemi sonrası gelişen komplikasyonlar, sıklıkları ve gelişen komplikasyonların olası risk faktörleri araştırıldı. Bu çalışmanın amacı ERCP işlemi yapılan hastaların yaşını, cinsiyetini, ERCP yapılma nedenlerini, ERCP işlemi sonrası gelişen komplikasyonları incelemek ve bu komplikasyonların olası risk faktörlerini saptamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Mart 2014 - Eylül 2014 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Endoskopi Ünitesinde çeşitli endikasyonlarla tanı ve tedavi amaçlı ERCP işlemi yapılan 275 hasta dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, başvuru şikayeti, laboratuar bulguları, uygulanan görüntüleme yöntemleri, eşlik eden sistemik hastalıkları, ERCP yapılma nedenleri, kolesistektomi ve önceki ERCP öyküsü, ERCP ile ilgili teknik detay ve ERCP bulguları ve ERCP sonrası gelişen komplikasyonlar incelendi. SONUÇ: Çalışmaya dahil edilen 275 hastanın yaş ortalaması 64,9 ± 17,2 'di. Hastaların en küçüğü 4 yaşında ve en büyüğü 97 yaşındaydı. En sık ERCP endikasyonu koledokolitiyazis (%68) idi. 21 hastada (%7,6) komplikasyon geliştiği gözlemlendi; hastaların 5'inde (%1,8) post-ERCP pankreatit, 2'sinde (%0,7) kolanjit, 2'sinde (%0,7) kanama, 5'inde (%1,8) perforasyon, 6'sında (%2,2) basketin taşa impaktasyonu gelişti. Komplikasyon gelişimi ile hipertansiyon eşlik etmesi (p=0,04) ve plastik biliyer stent uygulanması (p=0,03) arasında anlamlı ilişki bulundu. TARTIŞMA: ERCP tekniklerindeki ilerlemelere rağmen işlem sonrası gelişen komplikasyonlar halen tamamen engellenememiştir. Çalışmamızda ERCP sonrası komplikasyon gelişen hastalar risk faktörleri açısından incelendi ; yaş, cinsiyet, daha önce ERCP yapılmış olması, eşlik eden sistemik hastalık öyküsü (hipertansiyon dışında), daha önce geçirilmiş batın cerrahisi öyküsü, ERCP öncesi laboratuvar değerlerindeki yükseklik ve ERCP sırasında uygulanan diagnostik ve terapotik işlemler (stent uygulaması hariç) ile komplikasyon gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmazken hipertansiyon eşlik etmesi ve plastik biliyer stent takılmış olması istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Çalışmamıza alınan hastaların çoğunun yaşlı ve kadın olması, hasta sayımızın az olması ve çalışmamızın retrospektif olması böyle bir sonucu ortaya çıkarmış olabileceğinden daha fazla hasta sayısı ile prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
AIM: ERCP is a process widely used in the diagnosis and treatment of pancreatic and biliary tract diseases. Pancreatitis, cholangitis, hemorrhage and perforation are common post- ERCP complications. This study examines post-ERCP complications and the frequency and possible risk factors related to these complications. The purpose of this study is to examine the ages and genders of patients who have ERCP, to examine post-ERCP complications and to find out the possible risk factors of these complications. MATERIALS AND METHOD: 275 patients who had ERCP for diagnosis and treatment with various indications at the Endoscopy Unit of Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine between the dates 03.2014 and 09.2014 were included in the study. Age, gender, complaints and laboratory findings of the patients, imaging techniques used, comorbid systemic diseases, reasons for ERCP, history of cholecystectomy and previous ERCP, technical details about ERCP, ERCP findings and post-ERCP complications were examined. RESULTS: Average age of the 275 patients included in the study was 64,9 ± 17,2. The youngest patient was 4 years old while the oldest patient was 97 years old. The most common ERCP indication was choledocholithiasis (68%). 21 (7,6%) patients developed complications. 5 (1,8%) of these patients developed post-ERCP pancreatitis, 2 patients developed (0,7%) cholangitis, 2 patients developed (0,7%) hemorrhage, 5 (1,8%) patients developed perforation and 6 patients (2,2%) developed basket impaction to the stone. Complication development and comorbid hypertension (p=0,04) and plastic biliary stent application (p=0,03) were found to be associated. DISCUSSION: Despite the advancements in ERCP techniques, complications following the process have still not been completely prevented. In our study, patients who developed post- ERCP were examined in terms of risk factors; no statistically significant relationship was found between complication development and gender, previous history of ERCP, history of comorbid systemic disease (except hypertension), history of abdominal surgery, elevation in the pre-ERCP laboratory values and diagnostic and therapeutic processes applied during ERCP (except stent), while statistically significant difference was found in terms of comorbid hypertension and having a plastic biliary stent placed. Since the reasons for the results of our study may be the facts that most of the patients in our study were old and female, the number of patients was limited and the study was retrospective, it was concluded that prospective studies with higher numbers of patients are needed.