Östaki tüpü balon dilatasyonu etkinliğinin erişkin yaş grubunda incelenmesi
Study of eustachi̇an tube baloon di̇latati̇on effecti̇veness i̇n adult age group
  1. Tez No: 409417
  2. Yazar: TURAL HACIMİRZAYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNİR DEMİR BAJİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Östaki tüpü balon dilatasyonu son zamanlarda ülkemizde kullanılmakla birlikte sonuçlarının değerlendirilmesi ile ilgili çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı östaki tüpü disfonksiyonu nedeniyle nazal dekonjestan ve nazal steroit tedavisi verilen hastalar ile östaki tüpü balon dilatasyonu yapılan hastaları, subjektif bulgular, mukozal inflamasyon derecesi, timpanometri ve otomikroskopi bulguları açısından karşılaştırmaktır. Çalışmaya timpanometride östaki tüpü disfonksiyonu olan, 18 yaş üstü 40 hasta dahil edildi. Hastalar medikal tedavi verilen gruba 20 ve östaki tüpü balon dilatasyonu yapılan gruba 20 hasta olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Tedavi öncesi ve preoperatif, tedavi sonrası ve postoperatif 1. ve 3. ayda her iki grupdakı hastalardan kulakta dolgunluk-basınç hissi, tıkanıklık ve ağrını vizüel analog skalasına göre skorlaması istendi. Otomikroskopi ile tedavi öncesi ve preoperatif, tedavi sonrası ve postoperatif 3. ayda kulak zarı bulguları ve valsalva manevrası sırasında zarda olan hareket kayd edildi. 30 derece rijid endoskop ile tedavi öncesi ve preoperatif, tedavi sonrası ve postoperatif 3. ayda müayene yapılıb östaki tüpü ağzı ve etrafındakı mukozal inflamasyon skorlanarak kayıt altına alındı. Tedavi öncesi ve preoperatif, tedavi sonrası ve postoperatif 3. ayda odyogram yapılarak işitme durumu kayd edildi. Tedavi sonrası ve postoperatif 1. ve 3. ayda timpanometrik ölçümler tekrarlandı. Akustik rinometri ile burun içi volüm ölçümü yapıldı. Ayrıca östaki tüpü balon dilatasyonu yapılacak grupdaki hastalara BT çekildi. BT görüntülerinde östaki tüpü boyu, nazofarenks ön-arka derinliği, nazofarenks ön duvar yüksekliği ve bu mesafelerin ölçüldüğü iki çizgi arasındakı açı ile ilgili ölçümler yapıldı. BT görüntüleri aynı zamanda internal karotid arter dehisansı, kafa tabanı anomalisi, kemik östaki tüpü obstruksiyonu açısından incelendi. ÖBD yapılan ve nazal dekonjestanla NS tedavisi alan hastalar arasında dolgunluk-basınç hissi ve tıkanıklık, Valsalva manevrası sırasında zar hareketi ve MİS'de düzelme açısından anlamlı fark görülmemiştir. ÖBD yapılan hastalarda, medikal tedavi alanlara göre zar bulgularında (retraksiyon,adhezyon) daha fazla düzelme görüldü. 1.ay kontrolünde ağrının geçmesi açısından gruplar arasında fark yokken 3.ay kontrolünde ÖBD yapılan hastalarda ağrı daha az olmaktadır. Odyogramda hava-kemik aralığında düzelme her iki grupta da kısmen görüldü. Ancak odyogramda gap olan hastaların sayının yetersiz olması nedeniyle istatistiksel anlamlı fark görülmedi. Timpanometride ÖBD yapılan hastalarda, NS tedavisi alan hastalara göre belirgin düzelme olmaktadır. Burun içi volümünün ÖBD ve NS tedavisi sonuçlarını etkilemediği görüldü. Kıkırdak ÖT kısa olan hastaların ÖBD'den fayda görme ihtimali daha düşüktür. Nazofarenks ön yüksekliği, nazofarenks ön-arka derinliği ve iki çizgi arasındakı açı ÖTD oluşması ve ÖBD sonrası başarıyla ilişkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Eustachian tube balloon dilatation of the evaluation of the results of our country in recent times, but there is no work. The aim of this study to the eustachian tube dysfunction due to nasal decongestant and nasal steroid treatment given patients made patients with Eustachian tube Balloon dilatation, subjective findings, mucosal inflammation, timpanometry and to compare in terms of the findings of otomicroscopy. In eustachian tube dysfunction is timpanometry study, 40 patients over the age of 18, were included in the study. Patients medical treatment given to the group of 20 and the eustachian tube balloon dilatation 20 patients into two groups including the group made. Before treatment and after treatment and preoperative, postoperative 1. and 3. months, both patients at the ear fullness, feeling the pressure of congestion and visual analog pain scale according to the score is requested. Otomicroscopy with before treatment and after treatment and preoperative, postoperative 3. the findings of the eardrum a month and the Valsalva maneuver in the membrane during the transaction in which it was recorded. 30 degrees rigid endoscope before treatment and after treatment and preoperative, postoperative 3. made eustachian tube mouth and müa per month until etrafındakıler mucosal inflammation scored recorded. Before treatment and after treatment and preoperative, postoperative 3. made odyogram a month hearing status were recorded. After the treatment and postoperative 1. and 3. the measurements were repeated tympanometric surveys per month. Acoustic rinometri with nasal volume measurement was made. In addition, the group also held the balloon dilatation of the eustachian tube to the patients CT was taken. CT images of the eustachian tube length, nasopharynx anterior wall of nasopharynx front-back depth, height and angle between two lines of this distance measured was about measurements. CT images at the same time, the internal carotid artery dehiscence of, skull base anomaly, were examined in terms of bone Eustachian tube obstruksiyonu. Eustachian tube balloon dilatation and decongestants supplier are among the patients receiving the treatment of nasal fullness of NS feeling the pressure and congestion, Valsalva maneuver in the membrane during movement and no significant difference in terms of improvement of MES. Eustachian tube balloon dilatation according to the fields of medical treatment patients made dice findings (retraction, adhesion) was seen more improvement. 1. the moon under the control of the pain when there is no difference between the groups in terms of pass 3 months in control of eustachian tube balloon dilatation patients in pain less. With audiogram air-bone improvement was seen in both groups partly in the range. However, the insufficient number of patients with in audiogram gap due to the statistically significant difference was seen. The tympanometry eustachian tube balloon dilatation made according to patients receiving the treatment, patients with NS is significant improvement. Nasal volume does not affect the results of the treatment of eustachian tube balloon dilatation and NS. Benefit from a short piece of cartilage in patients with eustachian tube balloon dilatation are less likely to see. The height of the front of the nasopharynx, nasopharyngeal front-rear angle between two lines and the depth of the formation of eustachian tube dysfunction and eustachian tube balloon dilatation have been found associated with success in the post.