Antifosfolipid sendromu tanılı hastalarda oküler posterior segment tutulumunun değerlendirilmesi
Ocular posterior segment findings in antiphospholipid syndrome
- Tez No: 409423
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK KAZOKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Antifosfolipid Sendromu (AFS) vücutta tüm damarları etkileyebilmektedir. Bu hastalarda oküler tutulum en sık posterior segmentte izlenmektedir. Bu çalışmanın amacı AFS hastalarındaki oküler posterior segment tutulumu bulgularının değerlendirilmesi ve bulguların primer AFS, sekonder AFS hasta grupları ile hasta kontrol grubu olarak Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) hastaları arasında karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Kliniği'nde takipli 11 Primer Antifosfolipid Sendromlu, 2 Sjogren Sendrom'lu/27 Sistemik Lupus Eritematozus'lu 29 Sekonder AFS'li ve 29 Sistemik Lupus Eritematozus tanılı hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların oftalmolojik muayenesi ve Optik Koherens Tomografi (OKT) ile subfoveal koroid kalınlığı ölçümü yapıldı. Primer AFS hastalarından 10'una, Sekonder AFS hastalarından 23'üne ve SLE hastalarından 23'üne fundus flöresein anjiografi (FFA) görüntülemesi yapıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalamalarının, Primer AFS grubunda 34.8±12.5 yıl, Sekonder AFS grubunda 38.3±11.1 yıl ve SLE grubunda ise 38.3±10.9 yıl olduğu izlendi. Primer AFS hastalarının öyküsünde venöz tromboz %45.5, arteriyel tromboz %45.5 ve gebelik komplikasyonları %72.7 oranında izlendi. Sekonder AFS grubunda ise % 44.8 hastada venöz tromboz, % 27.6 hastada arteriyel tromboz ve %72.4 hastada gebelik komplikasyonu öyküsü mevcuttu. Subfoveal koroid kalınlığı ölçümlerinde hasta grupları ve sağlıklı kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı Primer AFS hastalarından 3 hastanın 6 gözünde ve sekonder AFS hastalarından 4 hastanın 8 gözünde venöz tortiosite artışı görüldü. Sekonder AFS hasta grubundan 1 hastada bilateral geçirilmiş arter dal tıkanıklığı ile uyumlu bulgular izlendi. Yapılan FFA görüntülemesinde en sık rastlanan bulgu olan pigment epiteli pencere defekti toplamda 12 hastanın 19 gözünde saptandı. Sonuç: Bu çalışmada oküler posterior segment tutulumu Primer Antifosfolipid Sendromunda literatüre kıyasla daha az sıklıkta görülmüştür. Asemptomatik hastalarda ileri tetkik gerekli görülmeyebilir. Posterior segment bulguları açısından Primer ve Sekonder AFS hastaları ile SLE hastaları arasında da anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Bu çalışmadaki hastalarda oküler tutulumun nadir görülmesi, hastalığın daha erken teşhisine ya da hastaların tümünün düzenli takip ve tedavi altında olmalarına bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Antiphospholipid Syndrome (APS) can affect all vessels in the body. Ocular complications are seen most commonly in posterior segment of the eye in these patients. The purpose of this study is to evaluate the posterior segment signs in APS patients and to compare these signs between Primary APS, Secondary APS and Systemic Lupus Erythematosus (SLE) patients for the disease control group. Material and Methods: We have included 11 Primary APS, 2 Sjogren's Syndrome/ 27 SLE diagnosed 29 Secondary APS and 29 SLE patients followed at Marmara University Rheumatology Division in this study. All of the patients had an ophthalmology examination and subfoveal choroid measurement with Optical Cohorence Tomography (OCT). 10 patients with Primary Antiphospholipid Syndrome, 23 patients with Secondary APS and 23 patients with SLE had fundus florescein angiography imagining. Results: Mean age of the patients were 34.8±12.5 years in Primary APS, 38.3±11.1years in Secondary APS and 38.3±10.9 years in SLE group. In Primary APS 45.5% of patients had venous thrombosis, 45.5% had arterial thrombosis and 72.7% had obstetric complications. In Secondary APS, 44.8% patients had venous thrombosis, 27.6% had arterial thrombosis and 72.4% had obstetric complications. There was no statistically significant difference of subfoveal choroid thickness between both the patient groups and healthy subjects. Venous tortiosity was observed in 6 eyes of 3 patients in Primary APS group and 8 eyes of 4 patients in Secondary APS group. One patient with Secondary APS had bilateral branch retinal arterial occlusion. The most common ocular finding of the FFA was pigment epithelial window defect and it was observed totally in 19 eyes of 12 patients. Conclusion: In this study, ocular posterior segment findings of Primary APS had been observed less commonly than previous studies. There was no statistically significant difference of ocular findings between the Primary APS, Secondary APS and SLE patients. The lower prevalence of ocular complications in this study can be the result of early diagnosis and controlled treatment of these patients.