Antifosfolipid sendromu (APS) tanılı hastalarda APS sınıflandırma kriterleri dahilinde bulunan solid faz testlerle saptanan antifosfolipid antikorlarının IgA subtiplerinin ve anti-domain-ı antikorlarının da dahil edilerek global antifosfolipid sendromu skoru'nun validasyonu
Validation of the global antiphospholipid syndrome score by adding anti-domain-i antibodies and İGA isotypes of antiphospholipid antibodies within the antiphospholipid syndrome (APS) classification criteria
- Tez No: 653247
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ARTIM ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaçlar: Vasküler tromboz (VT) antifosfolipid sendromunda (AFS) mortalitenin en önemli sebebidir. Bu kesitsel çalışmada global AFS skoruna (GAPSS) anti-domain-I (aDI) ve IgA izotipinde antifosfolipid antikorları (aFL) eklenerek bulunacak skorun tromboz ve diğer klinik bulgular için prediktif değerini saptamayı amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Elli primer AFS, 68 sistemik lupus eritematozusa (SLE) sekonder AFS ve 52 aFL(+) SLE tanılı hasta kliniklerine göre VT, gebelik morbiditesi (GM), VT+GM veya aFL(+) SLE gruplarına ayrıldı. Antikardiyolipin (aKL), anti-β2-glikoprotein I (aβ2GPI) ve aDI IgG/IgM/IgA ile anti-fosfotidilserin/protrombin (aPS/PT) IgG/IgM ELISA yöntemiyle, lupus antikoagulanı (LA) aPTT ve dRVVT ile belirlendi. GAPSS ve aGAPSS literatürde önceden belirtildiği şekilde hesaplandı. Çok değişkenli regresyon analizine önce GAPSS'yi oluşturan değişkenler dahil edilerek İTF-GAPSS, ardından aDI IgG/IgM/IgA, aKL IgA ve aβ2GPI IgA eklenerek İTF-GAPSS-2 hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Vascular thrombosis (VT) is the leading cause of mortality in antiphospholipid syndrome (APS). In this cross-sectional study, we aimed to evaluate the validity of a score developed by adding anti-domain-I (aDI) and IgA isotypes of antiphospholipid antibodies (aPL) to the global APS score (GAPSS) in predicting thrombosis and other clinical manifestations of APS. Patients and Methods: Fifty patients with primary APS, 68 patients with APS secondary to systemic lupus erythematosus (SLE) and 52 patients with aPL(+) SLE were classified as VT, pregnancy morbidity (PM), VT+PM or aPL(+) SLE. Anticardiolipin (aCL), anti-β2-glycoprotein I (aβ2GPI), aDI IgG/IgM/IgA and anti-phosphotidylserine/prothrombin (aPS/PT) IgG/IgM were detected by ELISA and LA was measured by dRVVT and aPTT. The GAPSS and aGAPSS were calculated for each patient as previously defined. ITF-GAPSS were developed by assigning new regression coefficients to components of the GAPSS by multivariate regression analysis and ITF-GAPSS-2 by adding aDI IgG/IgM/IgA, aCL IgA and aβ2GPI IgA to the analysis.