Lenf nodu statüsünün endometriyum kanseri olgularında sağkalım ve rekürrens ile ilişkisi
Relationship of Lymph Node Status with Survival and Recurrence in Patients with Endometrial Cancer
- Tez No: 409439
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ALEV TÜRKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Endometriyum kanseri her yıl 287,000 yeni vaka sayısı ile dünyada kadınlarda görülen kanserlerde 7. sırada gelmektedir. Gelişmiş ülkelerde kadınlarda en sık görülen jinekolojik malignitedir. Son yıllarda pek çok kanser türünde lenf nodu oranı kavramının prognostik değeri araştırılmaktadır. Lenf nodu oranı, cerrahi esnasında çıkarılan toplam metastatik lenf nodu sayısının çıkarılan toplam lenf nodu sayısına bölünmesi ile bulunan bir orandır. Bu orandaki artış pek çok kanser türünde azalmış sağkalım ile ilişkilendirilmiştir. Bizim bu çalışmadaki amacımız endometriyum kanserinde başta lenf nodu oranı olmak üzere değişik lenf nodu parametrelerinin hastalıksız ve genel sağkalımla olan ilişkisini incelemekti. Çalışmaya 2003 - 2013 yılları arasında operasyonları Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan, patolojik preparatları Hacettepe Üniversitesi Patoloji A.D. tarafından incelenen ve hastalık takiplerini Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde yaptırmış olan 376 endometriyum kanseri vakası alındı. Hastaların dosya numaraları ile hastane otomasyon sistemi üzerinden bilgilerine erişim sağlandı. Elektronik kayıtlar incelenerek hastaların evrelemesi yapıldı ve veritabanı oluşturuldu. Hastaların takipleri elektronik kayıtlar üzerinden incelenerek rekürrens ve eksitus durumları tespit edildi. Literatürde prognostik etkisi gösterilmiş olan histolojik tip, hastalık evresi, grade ve lenfovasküler invazyon parametreleri bizim çalışmamızda da sağkalım ile ilişkili bulundu. Bakılan lenf nodu parametrelerinden çıkarılan lenf nodlarının çapı ile sağkalım arasında ilişki gözlenmedi. Çıkarılan metastatik lenf nodu sayısındaki artışın, azalmış sağkalım ile ilişkili olduğu görüldü. İstatistiksel yöntemler ile lenf nodu oranı için 0.03 değeri eşik değer olarak belirlendi. Bu değerin altında lenf nodu oranına sahip hastaların, 0.03 üzerinde lenf nodu oranı olan hastalara göre hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım sürelerinin istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha kısa olduğu bulundu. Yalnızca metastatik lenf nodu pozitif olan hastaların kendi arasındaki kıyaslamada 0.1 eşik değerinin sağkalım için anlamlı olduğu bulundu. Sonuç olarak lenf nodu oranının endometriyum kanserinde bağımsız bir prognostik faktör olduğu gösterildi. Gelecekte daha geniş hasta gruplarıyla yapılacak çalışmalarla uygun eşik değerin belirlenmesi ve prognostik amaçlı kullanıma girmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer is the 7th most common cancer among women worldwide, with 287,000 new cases per year. It is also the most common gynecological malignancy of women in developed countries. Lymph node ratio is a concept that is being researched in various cancer types as a possible prognostic factor. Lymph node ratio is defined as the ratio of total number of excised metastatic lymph nodes to total number of excised lymp nodes. Increased LNR is associated with decreased survival in some cancer types. Our purpose with this study is to investigate the relationship of LNR and other lymph node parameters with disease-free survival and overall survival in patients with endometrial cancer. 376 patients diagnosed between 2003 - 2013; whom had their surgery in Hacettepe University Hospitals, had their specimen examined in Hacettepe University Department of Pathology and had their follow-up in Hacettepe University Hospitals were included into the study. Information about the patients were accessed through the automation system using the patients' numbers. Electronical database of the hospital was examined to reach patient data, including staging, pathological records and recurrence - survival status. Parameters with evidence on prognosis such as histological type, stage of the disease, grade of the tumor and lymphovascular invasion were all found to be statistically significantly associated with survival. Diameter of the lymph nodes were not associated with survival. Increased number of excised metastatic lymph nodes were found to be associated with decreased survival. LNR cut-off value was determined as 0.03 using statistical methods. Patients with LNR greater than 0.03 were found to have decreased PFS and OS in comparison to those with an LNR value of 0.03 or lower. LNR value of 0.1 was found as a statistically significant cut-off value for PFS and OS amongst cases with at least one metastatic lymph node. As a result, LNR was shown to be an independent prognostic factor in patients with endometrial cancer. Future studies should focus on a greater number of patients to define a precise threshold of LNR value; and implement this new prognostic factor to the daily practice.