Tip 2 diabetes mellitus'ta periodontal hastalıkların gelişimi üzerinde HIF-1α, VEGF, TNF-α genlerinin rolü
Role of HİF-1α, VEGF, TNF-α genes on development of periodontal disease in TYPE 2 diabetes mellitus
- Tez No: 409440
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TOMRİS ERBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kaya SK. Tip 2 Diabetes Mellitus'ta Periodontal Hastalıkların Gelişimi Üzerinde HIF-1α, VEGF, TNF-α Genlerinin Rolü. Hacettepe Üniversitesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2015. Periodontal hastalıklar, Tip 2 diabetes mellitusun (DM) kronik komplikasyonlarından biri olarak kabul edilmektedir. Hem diyabet hem de periodontal hastalıklar kompleks, multifaktöryel hastalıklardır; genetik faktörlerin bireylerde bu hastalıklara yatkınlığa neden olduğu düşünülmektedir. Hipoksi ile indüklenen faktör-1α (HIF-1α), vasküler endotelyal büyüme faktörünün (VEGF) transkripsiyonel aktivatörüdür ve hipoksiye anjiyogenik yanıtta kritik önem taşır. Önemli bir proinflamatuar sitokin olan tümör nekrozis faktör-α (TNF-α), çeşitli hücrelerde HIF-1α yolunu aktive eder. TNF-α/HIF-1/VEGF yolu periodontal dokularda düzenleyici fonksiyona sahip olabilir. Amacımız, Tip 2 diyabetiklerde periodontal hastalıklar üzerinde HIF-1α + 1772C> T, VEGF + 405G> C, TNF-α 308G>A tek nükleotid polimorfizmlerinin (SNP) potansiyel etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 24 Tip 2 DM'li kronik periodontitis, 35 Tip 2 DM'li gingivitis, 7 Tip 2 DM'li periodontal açıdan sağlıklı, 26 kronik periodontitis ve 24 periodontal açıdan sağlıklı olmak üzere toplam 116 kişi dahil edildi. Periodontal açıdan sağlıklı grup ile diğer gruplar arasında yapılan allelik ve genotipik karşılaştırmalar PCR-RFLP ile değerlendirildi. Tip 2 diyabette gingivitis riski ile TNF-α 308G>A – A alleli arasında anlamlı ilişki bulduk (OR=3.75, CI: 1.015 – 13.860, P=0.048). HIF-1α 1772C> T, VEGF 405G> C polimorfizmi ile Tip 2 DM'de periodontal hastalık riski arasında anlamlı ilişki saptamadık. Gelecekteki çalışmalar bu hastalıkların potansiyel poligenik yatkınlıklarını inceleyerek çalışmamıza katkıda bulunabilir ve bulgularımızı pekiştirebilir.
Özet (Çeviri)
Kaya SK. Role of HIF-1α, VEGF, TNF-α Genes on Development of Periodontal Disease in Type 2 Diabetes Mellitus. Hacettepe University, Department of Internal Medicine, Speciality Thesis, Ankara, 2015. Periodontal diseases are considered one of the chronic complication of Type 2 diabetes. Both diabetes and periodontal diseases are complex, multifactorial diseases to which genetic factors are thought to predispose individuals. Hypoxia inducible factor -1α (HIF-1α) is a transcriptional activator of vascular endotelial growth factor (VEGF) and is critical for angiogenic responses to hypoxia. Tumor necrosis factor-α, which is a major proinflammatory cytokine, activate the HIF-1α pathway in various cells. The TNF-α /HIF-1 /VEGF pathway might have a regulatory function in periodontal tissues. Our aim was to investigate potential effects of HIF-1α +1772C>T, VEGF +405G>C, TNF-α 308G>A single nucleotide polymorphisms (SNP) on periodontal diseases in Type 2 diabetics. A total 116 individuals were enrolled in the study including 24 chronic periodontitis with Type 2 DM, 35 gingivitis with Type 2 DM, 7 healthy periodontal status with Type 2 DM, 26 chronic periodontitis and 24 healthy periodontal status. Allelic and genotypic comparisons between healthy periodontal status and other groups were evaluated by PCR-RFLP. We found a significant association between the A allel at TNF-α 308G>A and risk of gingivitis on Type 2 DM (OR=3.75, CI: 1.015 – 13.860, P=0.048). There was no significant association detected between HIF-1α 1772C> T, VEGF 405G>C polymorphisms and risk for periodontal diseases with Type 2 DM. Future studies may contribute to the investigation of the potential polygenic predisposition of the diseases and reinforce our findings.