Periampüller bölge tümörleri için yapılan pankreatikoduodenektomide klinik deneyimimizin morbidite mortalite ve diseke edilen lenf nodu sayısına etkilerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the effects of clinical experience in morbidity mortality and number of dissected lymph nodes for pancreaticoduodenectomy performed for periampullary region tumors
- Tez No: 466919
- Danışmanlar: UZMAN EMİN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Pankreatikoduodenektomi(PD) ameliyatı periampuller bölge tümörleri için tüm dünyada yaygın olarak kabul görmekte ve uygulanmaktadır. Cerrahi teknikteki tüm gelişmelere, mortalite oranlarının %40' lardan %3' lere gerilemesine rağmen morbidite hala tüm dünyada yüksek oranlarda (%40-%50) seyretmektedir. Klinik deneyimin artışı ve cerrahi tekniğin gelişmesine bağlı olarak morbidite, mortalite oranlarındaki azalma ve diseke edilen lenf nodu sayılarındaki değişimleri ortaya koyarak, hastaların yaşam kalitesi ve yaşam süresinin uzayabileceğini, hastanede kalım süresinin daha da kısalabileceğini ortaya koymayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Ocak 2009 - Ocak 2017 tarihleri arasında hastanemizde PD ameliyatı uygulanmış 100 hastanın dosyaları retrospektif incelenerek, hastaların yaşı, cinsiyeti, demografi bilgileri, tanıları, geçirilmiş operasyonları, ek hastalıkları preop semtom ve bulguları, labaratuar değerleri, per-op ameliyat bulguları, post-op komplikasyonları, 1, 3 ve 5.yıl sağkalımları, diseke edilen lenf nodu sayıları incelenmiştir. Ulaşılan veri ve bulgular sonucunda morbidite mortalite oranları ve diseke edilen lenf nodu sayılarındaki değişimler değerlendirilerek, vaka sayımızın artışına ve cerrahi tekniğimizin gelişimine bağlı olarak morbidite ve mortalite oranlarındaki düşüş, diseke edilen lenf nodu sayılarındaki artış ortaya koyulmaya çalışılmıştır. BULGULAR Hastaların 49 (% 49) tanesi kadın 51 (%51) tanesi erkektir. Hasta yaş aralığı 22 ile 84 yaş arasında olup ortalama 61 (60,2±11,9) dir. Hastalar ameliyat edildikleri yıllara göre < 2010 (1. Grup), 2011-2012 (2 Grup), 2013-2014 (3. Grup), 2015-2017 (4. grup) olarak 4 gruba ayrıldı. Hastaların yıllara göre 1-3-5 yıllık sağkalımları, pankreatik fistül oranları, erken peroperatif mortalite oranları, komplikasyon oranları, postoperatif hastanede kalış süreleri, Dindo-Clavien sınıflamasına göre mortalite ve morbidite oranları ayrıca disseke edilen lenf nodu sayıları değerlendirildi. 1 yıllık sağkalım 1.grupta %56'dan 4.grupta % 69'a, 3 yıllık sağ kalım 1. grupta %33 'den 3. grupta % 55'e, 5 yıllık sağkalım 1.grupta %27'den 2.grupta %38'e yükselmiş olarak bulunmuştur. Erken postoperatif mortalite oranları yıllar içinde % 28'den %7'ye düşmüş, morbidite oranlarında bir artış olmamıştır. Diseke edilen lenf nodu sayıları ortalama 1.grupta 9 (10,1+5,2) 'dan 4. Grupta 14 (12,9+6,0) 'e yükselmiştir. SONUÇ Hastanemiz yıllar içinde artan sayıda PD vakası yapılan hepatobilier cerrahi merkezi statüsüne ulaşmış, cerrahi tecrübemiz artmış, hastalarımızın genel sağkalımı uzamış, erken postoperatif mortalite oranları azalmış, morbidite oranlarında bir artış olmamıştır. Karşılaşılan komplikasyonlara yerinde ve zamanında müdahele ile hastanede yatış süreleri makul seviyelerde seyretmiştir. Diseke edilen lenf nodu sayıları artmış, 12 ve üzeri LN disseksiyonu cut-off değer alınabilir olarak değerlendirilmiştir. VKİ, POPF gelişimiyle ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM Pancreaticoduodenectomy (PD), is the only potentially curative treatment for periampullary tumors. Despite advances in surgical techniques and improvement in postoperative management, PD is still associated with higher postoperative morbidity and mortality rates. We aimed to show that the morbidity, mortality rates can be decreased, number of dissected lymph nodes may be increased due to improved clinical experience and development of surgical technique. MATERIALS AND METHODS We retrospectively examined 100 patients who undergone surgery for PD. The evauleated outcomes were the patients age, gender, demographic characteristics, diagnostics, comorbidities, sympthoms, pre-operative biochemical and radiological results, surgical thecnique, blood transfusion requirement, postoperative complications, number of lymph nodes dissected and 1,3,5 year survival. RESULTS 49 (49%) of the patients were female and 51 (51%) were male. Patient age range was between 22 and 84 years and mean 61 (60.2 ± 11.9) years. Patients were divided into 4 groups as