Endometrial biyopsi sonucu endometrial hiperplazi ve endometrial intraepitelyal neoplazi olarak raporlanan hasta gruplarının histerektomi materyallerinde endometrium kanseri oranının karşılaştırılması
Comparison of Malignancy Rates in Post-Hysterectomy Materials Between The Patients Endometrial Biopsies Resulting Endometrial Hyperplasia and Endometrial Intraepitelial Neoplasia
- Tez No: 409438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET COŞKUN SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Endometrial prekanseröz lezyonları sınıflandıran Dünya Sağlık Örgütü (WHO 94) ve endometrial intraepitelyal neoplazi (EİN) sistemlerine göre, bu lezyonlara eşlik eden eş zamanlı endometrium adenokanser sıklığının ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışma Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekoloji Kliniği'ne 2002 ve 2014 tarihleri arasında başvurmuş olan ve endometrial patoloji düşündüren semptom veya bulguları nedeniyle endometrial biyopsi yapılan hastalardan WHO 94 ve EİN sistemine göre prekanseröz lezyon tanısı alıp cerrahi tedavi (histerektomi) uygulanan 274 hasta retrospektif incelenerek yapıldı. Bunlardan endometrium kanseri dışında bir malignite tanısı konanlar çıkarıldıktan sonra 267 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar endometrial biyopsi örnekleri WHO 94 sınıflamasına göre incelenip rapor edilen ve EİN sistemine göre patolojik tanı alan hastalar şeklinde iki gruba ayrıldı. İki grup için nihai patolojik inceleme sonucunda saptanan eş zamanlı invazif endometrium adenokarsinomu oranları belirlendi ve karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 267 hastanın 189'u (%70.8) WHO 94 grubunda iken 78'i (%29.2) EİN grubunda idi. Her iki gruptaki hastalar yaş, menopozal durum ve başvuru semptomu açısından benzerdi. WHO 94 grubuna bakıldığında 146 hastada (%77.2) atipisiz endometrial hiperplazi varken 43 hastada (%22.8) atipili endometrial hiperplazi mevcuttu. Tüm hasta grubunda toplam 31 hastada (%11.6) nihai patoloji raporunda invazif endometrium kanseri olduğu saptandı. WHO 94 grubunda 16 hastada (%8.5) kanser varken EİN grubunda 15 hastada (%19.2) kanser olduğu görüldü (p=0.013).
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to compare the coexistent cancer rates between two classification systems World Health Organization system (WHO 94) and endometrial intraepithelial neoplasia (EIN) system in surgically treated patients. Methods: This study includes the patients who applied to Hacettepe University Gynecology Clinic between 2002 and 2014. Biopsy and hysterectomy specimens of 274 women who were subjected to surgery with a preoperative diagnosis of precancerous lesions according to the WHO and EIN systems were evaluated retrospectively. Women diagnosed any malignancy except endometrium cancer were excluded, 267 patients remained. The coexisting endometrial adenocarcinoma rate in hysterectomy materials was determined separately for WHO and EIN groups and then two groups were compared. Results: Among the 267 patients 189 (70.8%) were in WHO 94 group and 78 (29.2%) were in EIN group at biopsy specimens. Patients'age, menopausal status and complaints were similar in two groups. 146 women (77.2%) had non- atypical endometrial hyperplasia (EH) and 43 women (22.8%) had atypical EH in WHO 94 group. Thirty-one women (11.6%) had endometrial cancer. Endometrial cancer was detected in 16 patients (8.5%) in WHO 94 group and in 15 patients (19.2%) in EIN group (p=0.013).