Arterıa ılıaca ınterna'nın dallanma paterninin radyolojik yöntemle sınıflandırılması
- Tez No: 409443
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN HAMDİ ÇELİK, PROF. DR. CEMİL CEM DENK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Arteria iliaca interna pelvis'i besleyen ana arterdir. Çok sayıda varyasyonları rapor edilmiş olan bu arterin anatomisi sadece anatomistler için değil, cerrahlar ve radyologlar için de çok önemlidir. Klinik açıdan büyük öneme sahip olan bu damar üzerinde daha önce de çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarla damarın gösterdiği varyasyonlar bütününü“dallanma paterni”adı altında sadeleştirip gruplandırarak, bu bölgeye yapılacak olan girişimlerin başarısını arttırmayı ve komplikasyonları en aza indirmeyi amaçlamışlardır. Yapılan çalışmalar çoğunlukla kadavra üzerinde yapılmıştır. Az sayıda olan radyolojik çalışmalarda ise ya hasta sayısı sınırlı kalmıştır ya da bu çalışmalar sadece erkek hastalar üzerinde yapılmıştır. A. iliaca interna'nın anatomisi, bu bölgeyi ilgilendiren işlemlerde, gerek uygulanacak tekniğin veya ekipmanın seçilmesi, gerekse komplikasyonların en aza indirilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı a. iliaca interna'nın radyolojik anatomisine ışık tutmaktır. 249 hasta üzerinde yapılan bu çalışmada a. iliaca interna'nın dallanma paterni BT anjiyografi görüntüleri üzerinde incelenmiştir. Patern tipleri Adachi sınıflamasına göre belirlenmiştir. Buna ek olarak her bir yarım pelvis'te, bifurcatio aorta ile a. iliaca interna'nın başlangıcı arasındaki uzaklık ( a. iliaca communis boyu) ölçülmüştür. Dallanma paternlerinde Tip 1 %66.1, Tip 2 %24.5, Tip 3 %9.2, Tip 4 %0.2 oranında saptanmış olup Tip 5'e rastlanmamıştır. Bu oranlar anevrizma düzeltme operasyonlarında kullanılacak damar greftlerinin şekillerinin belirlenmesinde önem taşır. Bunun yanında artere ve dallarına yapılacak selektif işlemlerde (embolizasyon ve damar içi anjiyoplastik onarım) nasıl bir anatomiyle karşılaşılabileceğinin bilinmesi de önemlidir. Dallanma paterni tipleri incelendiğinde, sağ ve sol a. iliaca interna arasında veya cinsiyet ve yaş gruplarına göre karşılaştırma yapıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. A. iliaca communis uzunluğu 2,19-11,77 cm arasında değişmektedir. Bu değerler anevrizma ameliyatlarında kullanılan greftlerin boyutunu, greftin dallanma şeklini, greft yerleştirme tekniğini belirlemede öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The internal iliac artery is the main artery that is supplying the pelvis. The artery, which has numerous variations, is important, not only for anatomists, but also important for surgeons and radiologists. Since it is clinically important, it has been subject of many studies. These studies purposed to increase the success and to decrease the complications of the interventional approach the internal iliac artery, by simplifying and grouping the variations of the vessel under the title of“branching pattern”. Most of these studies are cadaveric studies. A few number of these studies are radiological study. These radiological studies have limited number of cases or are only around male population. The anatomy of the internal iliac artery is very important for choosing right equipments and decreasing complications in the interventions or surgical procedure including this region. The aim of this study is to enlighten the radiological anatomy of the internal iliac artery. In this study the branching pattern types of the internal iliac artery is determined in 249 patient, by computerized tomography angiography imaging, according to the Adachi classification. Additionally the length between the aortic bifurcation to the origin of the internal iliac artery (the length of the common iliac artery) was measured in each pelvic halves. Type 1 branching pattern is determined in 66.1%, Type 2 in 24.5%, Type 3 in 9.2%, Type 4 in 0.2% of the cases. Type 5 branching patterns are not determined in any of the cases. These ratios are important for setting the right shaped vascular graft (for example bifurcated grafts). Furthermore, the knowledge of the structure that the practitioner will face during the selective interventions of the artery is important. In the comparison between pattern types according to the sex and age groups; or right and left sides there is no statistically significant difference between groups. The length of the common iliac artery varies between 2.19-11.77 cm. These values are important for aneurysm repair operations, while deciding the type, length and setting technic of the vascular graft.