Huzur ve bakımevinde yaşayan yaşlıların ölüm kaygısı ve benlik saygısının incelenmesi
A research on the dead anxiety and self-esteem of the elders living in nursing homes
- Tez No: 409461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL SUNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma huzur ve bakımevinde yaşayan yaşlıların ölüm kaygısı ve benlik saygısının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Huzur ve bakım evinde yaşayan ve araştırma kriterlerimize uygun 188 yaşlı araştırmamızın örneklemini oluşturmuştur.Araştırmada veriler; Kişisel Bilgi formu, Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.Araştırma verilerinin değerlendirmesinde SPSS 18.0 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistikleri olarak yüzde değerler, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum - maksimum değerleri verilmiştir.Kruskal-Wallis,Mann-Whitney U ve Tukey testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yaşlıların %44 kadın,%56 sı erkek olup yaş ortalaması 72,06 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been planned as explanatory to examine the dead anxiety and self-esteem of the old, who live in nursing homes. The research has been done through help of 188 nursing home residents, who match there search criteria.Data has been collected through Personal Information Form, Templer Dead Anxiety Scale and Rosenberg Self-esteem Scale.SPSS 18.0 statistic software has been used to assess the research data. To define the statistics; percent value, average scores, Standard deviation, minimum and maximum values are provided.Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U and Tukey tests are used.%44 of the research participants are female and %56 of them are male. Their age average is calculated as 72,06. In the lights of the research, it has been concluded that with the score of 5.61±3.07 they have mid-level dead anxiety in the scale of 0-15 (min-max), with the score of 18.44±3.77 they have %92 self-esteem in the scale of self-esteem 0-30 (min-max).