Huzur evinde ve kendi evinde yaşayan yaşlıların fiziksel aktivite yapma düzeyi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between life quality and physical activity level of older living at home and own home
  1. Tez No: 483876
  2. Yazar: YUNUS GÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmada, huzur evinde ve kendi evinde yaşayan yaşlıların fiziksel aktivite yapma düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 69,76 olan 57 erkek, 65 kadın toplamda 122 gönüllü katılmıştır. Katılımcıların 63'ü kendi evinde, 59'u huzur evi veya bakım evinde kalmaktadır. Katılımcılara karşılıklı soru cevap yöntemiyle SF-36 Yaşam Kalite Ölçeği, Sosyo-demografik Özellikler ölçeği ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa form) uygulanmıştır. Çalışmalar Gaziantep Yaşlı ve Bakım Evinde uygulanmıştır. Bu çalışmanın istatistiksel analizleri“Statistical Pack Age For Social Sciences”(SPSS 17.0) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde bazı tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Ayrıca ikili karşılaştırmada t – testleri, kullanılmıştır. Fiziksel aktivite düzeyi değişkeninin 2'de fazla seçeneğe sahip olmasına rağmen sadece iki seçeneğe cevap verildiği için bu karşılaştırmada da yine t- testi kullanılmıştır. Bulunan değerler tablo olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It was aimedtoin vestigate the relationship between quality of life activitiesand levels of physical activity of the elderly living in there sidence, in there sidence, and in thehome. A total of 124 volun teers, 57 malesand 65 females with a mean age of 69.76, participated in thestudy. 63 of the participant sare in their own homes, and 59 are in shelt ersor care homes. SF-36 Quality of Life Scale, Sociode mographic Characteristics Scaleand International Physical Activity Questionnaire (Short form) were applied to participants. The work was carried out in Gaziantep Elderly and Care Home. The statistical analysis of this study was the“Statistical Package Age for Social Sciences”(SPSS 17.0) package program. In the analysis of the data some descriptors statistics were used. In addition, binary comparison t - tests were used. Although there are more options in 2 when the level of physical activity is changed, only two options are answered, and in this comparison t-test is used again. The values are presented as a table.