Terapötik tactile touch uygulamalarının, yoğun bakımdaki hastaların korku, kaygı ve ağrı düzeyine etkisi
Therapeutic touch tactile applications, fears of patients in intensive care, the effect of anxiety level and pain
  1. Tez No: 409467
  2. Yazar: ASİYE ÇAPA GÖRGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SİBEL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, terapötik tactile touch uygulamalarının, yoğun bakımdaki hastaların korku, kaygı ve ağrı düzeyine etkisinin belirlenmesi amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma hastanesinde genel yoğun bakım ünitesinde 1 Kasım 2014/ 31 Ocak 2015 tarihleri arasında yatan, 25'i deney ve 25'i kontrol grubu olmak üzere, 50 hasta oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, hastaların sosyodemografik özellikleri ve bazı tıbbi parametrelerinin olduğu anket formu, literatür taraması sonunda hazırlanmış olan, hastanın konuşmasına gerek kalmadan kolayca yaşadığı kaygı ve korku duygusunu eliyle gösterebileceği görsel materyaller ve görsel ağrı skalası kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik olarak yüzdelik, aritmetik ortalama, standart sapma değerleri, grup karşılaştırmalarında independent samples t testi, One Way Anova testi, değişkenler arası ilişkinin incelenmesinde ise Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmamız sonucunda; hastaların %62'sinin erkek, %44'ünün 44-64 yaş arasında, %90'ının evli ve %54'ünün ilkokul mezunu oldukları, hastaların %42'sinin solunum sıkıntısı tanısıyla yoğun bakımda yattığı, %74'ünün 2 günden beri yoğun bakımda yattığı belirlenmiştir. Çalışmada, deney grubundaki hastaların kontrol grubundaki hastalara göre; sistolik tansiyon, diyastolik tansiyon, nabız gibi parametrelerinde istatiksel açıdan anlamlı olmasa da düşüş olduğu belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This work, according to the tactile touch applications, in intensive care patients fear, anxiety and pain in order to determine the effect of the level of empirically. The sample of the survey, Istanbul Sisli Hamidiye Etfal research and training hospital in General intensive care unit between the dates of 1November 2014/ 31 January 2015, 25 experiment and control groups, including 50 patients. The data of the study, sociodemographic characteristics and that a questionnaire of some medical parameters of patients, which was prepared at the end of literature, visual aids patients easily anxiety and fear experienced by without speaking may show his hand, and were collected using a visual analog scale.The evaluation of the data; descriptive statistics as percentage, arithmetic mean, standard deviation values, group comparison of independent samples t test, One Way Anova test, is to investigate the relationship between variables Pearson correlation analysis were used. As a result of our study; 62% of patients with male, 44% of the 44-64 years of age, 90% married, and 54% of the primary school graduates, 42% of patients with a diagnosis of respiratory distress lay in intensive care, 74% 2 lies in intensive care ever since. In the study, the experimental group patients control group patients; systolic blood pressure, diastolic blood pressure, pulse, such as statistics although it has been determined that the decline in terms of significant (p > 0.05). Decreased respiratory patients high values at the same time and oxygen saturation values is increased (p < 0.05). Experimental group patients, the apparent reduction in the level of anxiety, fear and pain that this situation it has been determined that significant statistical significance (p < 0.05). In accordance with the results obtained in the study, intensive care unit can be applied in a practical way, as an application informing the therapeutic application of tactile touch, to gain awareness of this application and the treatment of patients hospitalized in intensive care units in our country to support the implementation in practice of has been proposed.