Yeni nesil nanosensör tasarımı ve antiparkinson ilaç analizlerinde kullanımı
New generation nanosensor design and their use in antiparkinson drug analysis
- Tez No: 409477
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Parkinson tedavisinde kullanılan ropinirol ve pramipeksol ile modifiye edilmemiş elektrotlar ve nanosensörlerle; piribedil için modifiye edilmemiş BDDE ile elektrokimyasal çalışmalar yapılmıştır. Bu maddelerin yükseltgenme davranışları farklı destek elektrolitleri ve pH 0,3 – 12,0 arasındaki pH değerlerinde DV, DPV, KDV ve sıyırma teknikleri ile incelenmiştir. Her madde için, seçilen en uygun ortamda DV ile ayrı ayrı hız taraması çalışmaları yapılarak maddenin elektrot yüzeyine taşınma mekanizması, elektron sayıları hesaplanmaya çalışılmış ve mekanizmaları hakkında yorum yapılmıştır. Analitik açıdan uygun ortamda her madde için geliştirilen yönteme bağlı olarak parametreler optimize edilmiş, kalibrasyon doğrusu çizilmiş ve gerekli validasyon parametreleri üzerinde çalışılmıştır. Nanopartiküllerin, maddenin adsorpsiyonunu kolaylaştırması nedeniyle AdSDPV ve AdSKDV teknikleri başarıyla kullanılabilmiştir. Böylece ropinirol ve pramipeksol için 10-10 – 10-9 M derişimlerde teşhis sınırı değerleri elde edilmiştir ki geliştirilen yöntemlerin oldukça duyarlı olduğu görülmektedir. Piribedil için ise kararlı ve tekrar edilebilir bir nanosensör geliştirilememesi nedeniyle BDDE kullanılarak analiz yapılmış ve bu madde ile de 10-8 M seviyelerinde teşhis sınırı değerleri elde edilmiştir. Geliştirilen tekniklerin ve nanosensörlerin uygulanabilirliği farmasötik dozaj şekillerinden analizi yapılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation electrochemical studies are performed for ropinirole, pramipexole and piribedil, which are used for the treatment of the Parkinson's disease. Non-modified electrodes and nanosensors are used for the studies of ropinirole and pramipexole and non-modified BDDE is used for the studies of piribedil. The oxidation behaviours of these drugs are analyzed with different supporting electrolytes between pH 0,3 – 12,0 by using CV, DPV, SWV and stripping techniques. The transfer mechanism of the drug to the electrode surface and electron numbers are attempted to be calculated through separate scan rate studies with CV technique under the optimum conditions and the mechanisms are tried to be enlightened. The parameters are optimized in accordance with the method developed for each drug at the most analytically appropriate media, the calibration curves are drawn and the required validation parameters are studied. AdSDPV and AdSSWV techniques are successfully used because of facilitation of adsorption of the drugs through nanoparticles. Therefore, for ropinirole and pramipexole, limit of detection values corresponding to the concentrations of 10-10 – 10-9 M are obtained, which shows that the developed methods are very sensitive. Since, a stable and reproducable nanosensor can not be developed for piribedil, the analysis is made with BDDE and limit of detection values corresponding to the concentration of 10-8 M is obtained. The applicability of developed techniques and nanosensors are shown through analyzing from pharmaceutical dosage forms as well.