Diz osteoartritli hastalarda iki farlı bantlamanın ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin Karşılştırılması
To compare the efficiency of two different taping methods on pain, functionality and quality of life in patients with osteoarthritis of knee
- Tez No: 409498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Diz osteoartritli (OA) bireylerde fizyoterapi ve rehabilitasyon programı ile birlikte uygulanan patellar bantlama ve medial longitudinal ark (MLA) bantlamanın etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapılan çalışmaya medial kompartmanı daha fazla etkilenmiş OA'lı 45 birey katıldı. Çalışmaya katılan bireyler 3 gruba ayrıldı. 1. gruptaki bireylere sadece fizyoterapi programı, 2. gruptaki bireylere fizyoterapi programı ile birlikte patellar bantlama, 3. gruptaki bireylere ise fizyoterapi programı ile birlikte MLA bantlama toplam 15 seans uygulandı. Bireylerin ağrı seviyeleri Vizüel Analog Skalası'yla (VAS), fonksiyonel durumları Timed Up and Go (TUG) testi ve Western Ontario McMaster Osteoartrit İndeksi (WOMAC) ile, yaşam kaliteleri de Short Form-36 (SF-36) ile değerlendirildi. Tedavi sonunda grupların VAS değerleri incelendiğinde sadece fizyoterapi uygulanan bireylerde istirahat halindeki ağrıda, fizyoterapi programı ile birlikte patellar ve MLA bantlama uygulanan bireylerde de istirahat ve aktivite sırasındaki ağrıda azalma olduğu bulundu (p0,05). TUG testi süreleri incelendiğinde patellar bantlama uygulanan bireylerde anlamlı azalma bulundu (p0,05). Fizyoterapi programı ile birlikte uygulanan patellar bantlama ve MLA bantlamanın, diz OA'lı bireylerin ağrılarını azaltmada, fonksiyonel durumlarını iyileştirmede, yaşam kalitelerini geliştirmede etkili oldukları, ancak birbirlerine üstünlükleri olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
45 volunteers with knee osteoarthritis (OA) whose medial compartments affected more, included into this study with the aim of the investigation of comparing impacts of patellar taping and medial longitudinal arch (MLA) taping The participants were divided into three groups: Group 1 received only physiotherapy programme; group 2 received physiotherapy programme with patellar taping; and group 3 received physiotherapy programme with MLA taping for 15 seance. Visual Analog Scale (VAS) was used to assess the participants' pain levels; while functional status was assessed with Timed Up and Go (TUG) test and the Western Ontario McMaster Osteoarthritis Index (WOMAC). Quality of life was assessed with Short Form-36 (SF-36). At the end of the treatment, VAS values indicated reduced pain at rest in the participants who received only physiotherapy programme, while the participants who applied patellar taping and MLA taping with physioyherapy programme had reduced pain both at rest and during activity (p0.05). The TUG test showed significantly lower time values in participants who applied patellar taping (p0.05). When used in conjunction with physiotherapy, both patellar taping and MLA taping are effective in reducing pain levels, in increasing functional capacity and in an improved quality of life in patients with knee OA; however neither of the two methods can be considered superior to the other.