Akut germe egzersizi sonrasında anaerobik performansın zamana bağlı değişiminin incelenmesi
Investigation of time dependent change in anaerobic performance after acute stretching
  1. Tez No: 409497
  2. Yazar: ERBİL MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı akut germe egzersizi sonrası anaerobik performansın zamana bağlı değişimini incelemektir. Çalışmaya 26 erkek amatör futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar rastgele üç gruba ayrılmışlardır (kontrol grubu (KG); n=9, 15 saniye (sn.) grubu (15SG); n=8, 30 sn. grubu (30SG); n=9). Deney gruplarına germe egzersizi olarak statik germe egzersizi uygulanmıştır. Statik germe egzersizleri quadriceps, hamstring ve triceps surae kas gruplarına uygulanmıştır. Statik germe egzersizi 15SG'ye her kas grubu için 15 sn. süre ile 8 kez, 30SG'ye ise her kas grubu için 30 sn. süre ile 4 kez uygulanmıştır. KG'ye herhangi bir germe egzersizi uygulanmamıştır. Katılımcıların anaerobik güçleri ve 30 metre (m.) sürat koşu performansları, statik germe egzersizi öncesi, statik germe egzersizinden hemen sonra ve statik germe egzersizinden sonraki 5.-10.-15.-30.-45. dakikalarda (dk.) belirlenmiştir. Verilerin istatistiksel analizi için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate of time dependent change in anaerobic performance after acute stretching. Twenty six male amateur soccer player volunteered to participate in this study. Participants were assigned randomly three groups (control group (CG); n=9, 15 seconds (s.) group (15SG); n=8, 30 s. group (30SG); n=9). Static stretching exercises were performed to both experimental groups. Static stretching exercises for each muscle groups were performed 8 times for duration of 15 s. to 15SG and 4 times for duration of 30 s. to 30SG. CG didn't performed any stretching exercise. Anaerobic powers and 30 meters (m.) sprint performances of participants were determined before static stretching, immediately after, 5th, 10th, 15th, 30th and 45th minutes (min.) after static stretching protocol. One way ANOVA for repeated measures was used for statistical analysis of data.