Yoğun bakım ünitesi hemşirelerinin enteral beslenmeyle ilgili kanıta dayalı uygulamalarının incelenmesi
Investigation of evidence based practices of intensive care unit nurses related to enteral nutrition
- Tez No: 409500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU İLÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışması enteral beslenmenin en sık uygulandığı yerlerden biri olan yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin enteral beslenmeye yönelik kanıta dayalı bilgi ve uygulamalarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve Bolu Kamu Hastaneler Birliğine bağlı hastanelerde bulunan yoğun bakım ünitelerinde çalışan bütün hemşireler oluşturdu, örneklem evrenin tamamını kapsadı ve evrenin %100'üne ulaşılarak 100 hemşire ile gerçekleştirildi. Literatür doğrultusunda hazırlanan veri toplama formu çalışmayı kabul eden hemşirelere yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Veriler SPSS 20.0 paket programına kodlandı, frekans ve yüzdesel dağılımları ile Paired samples t ve Ki-kare testi kullanılarak analiz edildi. Çalışma kapsamındaki yoğun bakım ünitelerinde hemşirelerin yarıdan fazlasının 20-30 yaş arasında, lisans mezunu olduğu, kamu hastanesi genel yoğun bakım ünitesinde çalıştığı, yoğun bakım ünitesinde çalışma süresinin 1-5 yıl arasında olduğu ve enteral beslenme ile ilgili temel bilgi kaynağı olarak en fazla klinik çalışmaların kullanıldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out as an identifier in order to determine evidence-based information and practices of nurses working in the intensive care unit, which is one of the places that enteral nutrition is applied most frequently, for enteral nutrition. The study population was composed of all nurses working in intensive care units located in the Abant Izzet Baysal University Health Practice and Research Hospitaland hospitals connected to Bolu Public Hospitals Association. Sampling covered all the population and it was performed with 100 nurses by reaching 100% of the population. Data collection form prepared in accordance with the literature was applied to the nurses, who accepted the study, via face-to-face interview technique. Data were coded into SPSS 20.0 software package; frequency and percentage distributions, paired sampls were analyzed using the t and chi-square test. It was determined that more than half of the intensive care unit nurses included in the study are at the age of 20-30, have bachelor's degree, working in the general intensive care unit at a public hospital, duration of working in intensive care unit is between 1-5 years and mostly clinical studies are used as the main source of information about enteral nutrition.