Enteral beslenme uygulamalarında yoğun bakım hemşirelerinin özyeterliğini etkileyen faktörler
Factors affecting the self efficacy of intensive care nurses in enteral nutrition practices
  1. Tez No: 911885
  2. Yazar: ELİF CANAN ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ALTINBAŞ AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, enteral beslenme uygulayan yoğun bakım hemşirelerinin öz yeterlik düzeyini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Çalışma bir eğitim ve araştırma hastanesinin erişkin yoğun bakım ünitelerinde görev yapan 300 hemşire üzerinde yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Enteral Beslenme Uygulamalarında Öz Yeterlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen sonuçlarda katılımcıların enteral beslenme uygulamaları ile ilgili öz yeterlik düzeylerinin eğitim düzeyi, görev yapılan yoğun bakım ünitesi ve bilimsel etkinliklere katılım durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sonuçlar, hemşirelerin enteral beslenme uygulamalarındaki öz yeterliklerini geliştirmek amacıyla düzenli hizmet içi eğitim programları ve rehber kullanımına yönelik farkındalık artırıcı çalışmalar yapılmasının önemini vurgulamaktadır. Eğitimlerin yanı sıra, hemşirelerin bilgiye erişimlerini kolaylaştıracak standart protokollerin uygulanması, ekip çalışmasının teşvik edilmesi ve iş yükünün düzenlenmesi gibi girişimler yapılması gerektiği belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları, enteral beslenme uygulamalarında hemşirelerin bilgi ve becerilerinin artırılmasının hasta bakım kalitesine olumlu katkılar sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the factors affecting the self-efficacy level of intensive care nurses applying enteral nutrition. The study was descriptive and correlational. The study was conducted on 300 nurses working in the adult intensive care units of a training and research hospital. Data were collected using Personal Information Form and Self-Efficacy Scale in Enteral Nutrition Practices. In the results obtained, it was determined that the self efficacy levels of the participants related to enteral nutrition practices differed significantly according to the level of education, the intensive care unit where they worked and the participation in scientific activities. The results emphasise the importance of regular in-service training programmes and awareness-raising studies on the use of guidelines in order to improve nurses' self-efficacy in enteral nutrition practices. In addition to trainings, it was determined that interventions such as implementing standard protocols to facilitate nurses' access to information, encouraging teamwork and organising workload should be carried out. The findings of the study show that increasing the knowledge and skills of nurses in enteral nutrition practices will contribute positively to the quality of patient care.